SMU 126, TCU 117

Jan. 22, 2004

Recap

Licensed to Texas Christian University                    Hy-Tek's Meet Manager
                        TCU Men vs. SMU Men  Dual Meet
                               January 22, 2004
                                    Results

Event 1 Men 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Texas Christian University 'A' NT 1:32.91 11 1) Chapman, Craig JR 2) Bean, Aran FR 3) McLachlan, Aaron SR 4) Tietze, David SR 24.45 25.72 22.33 20.41 2 Southern Methodist University 'A' NT 1:33.52 4 1) Hadley, Eric JR 2) Antillon, Alan JR 3) Becerra, Camilo JR 4) Nylin, Per SO 24.62 26.90 21.36 20.64 3 Texas Christian University 'B' NT 1:37.07 2 1) Norcross, Brent SO 2) McCallum, Allan SO 3) McCure, Scott JR 4) Sandifer, Collin SR 25.07 27.14 22.64 22.22 4 Southern Methodist University 'B' NT 1:38.23 1) Weidemann, Alex SO 2) Wolther, Travis SO 3) Hampson, Richard JR 4) Garmendia, Emilio SO 25.85 26.86 23.94 21.58 5 Texas Christian University 'C' NT x1:40.50 1) Graham, Rilus JR 2) Taylor, Jacob SR 3) Wherry, Kenneth JR 4) Covey, Joe JR 25.67 27.99 24.47 22.37

Event 2 Men 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Wabeke, Jessen SO SMU NT 9:52.93 9 26.19 28.60 29.16 29.31 29.45 29.50 29.56 29.84 30.22 29.78 29.94 30.07 29.88 30.06 30.22 30.19 30.37 30.40 30.51 29.68 2 Balderamos, William SO SMU NT 9:59.50 4 27.58 29.20 29.59 29.92 30.01 30.36 30.17 30.41 30.39 30.18 30.15 30.34 30.64 30.54 30.55 30.37 30.88 30.26 29.66 28.30 3 Gonzalez, Andres FR TCU NT 10:03.50 3 27.64 29.45 29.98 30.26 29.89 29.41 29.39 30.09 29.96 30.31 30.64 30.90 30.79 30.91 30.69 30.16 30.90 31.02 30.45 30.66 4 Gooch, George FR TCU NT 10:09.47 2 26.52 28.72 29.66 29.84 29.81 29.94 30.53 30.51 30.90 31.01 31.29 31.23 31.37 31.35 31.68 31.15 32.12 31.73 30.96 29.15 5 Graham, Rilus JR TCU NT 10:45.66 1 28.00 30.37 30.17 30.30 30.54 31.21 31.88 32.33 33.33 33.82 33.86 33.57 33.73 33.28 33.36 32.73 32.87 33.60 33.44 33.27

Event 3 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Del Valle, Yousif FR TCU NT 1:42.99 9 23.87 26.31 26.71 26.10 2 Bean, Aran FR TCU NT 1:44.15 4 25.10 26.83 26.23 25.99 3 White, J.D. SO SMU NT 1:44.87 3 24.27 26.19 26.66 27.75 4 Pineyro, Markus SR SMU NT 1:45.50 2 24.95 26.62 27.01 26.92 5 Smith, Justin FR SMU NT 1:45.65 1 24.49 26.60 26.63 27.93 6 Covey, Joe JR TCU NT 1:47.34 25.25 27.27 27.41 27.41

Event 4 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Becerra, Camilo JR SMU NT 20.98 9 2 Tietze, David SR TCU NT 21.55 4 3 Stephenson, Justin SO SMU NT 21.79 3 4 Sandifer, Collin SR TCU NT 21.91 2 5 Loper, Mitch SR TCU NT 22.29 1 6 Garmendia, Emilio SO SMU NT 22.35

Event 5 Men 400 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Clark, Ian FR SMU NT 4:04.71 9 25.67 29.68 30.48 29.71 34.77 34.53 31.09 28.78 2 Rodriguez, Jacob SR SMU NT 4:10.53 4 26.59 29.95 31.68 31.16 35.53 36.09 29.90 29.63 3 McCure, Scott JR TCU NT 4:12.78 3 25.88 30.28 31.57 31.25 37.56 37.13 30.01 29.10 4 Smith, Justin FR SMU NT 4:14.45 2 28.19 30.96 33.52 32.60 36.48 36.20 30.07 26.43 5 Donovan, Andy JR TCU NT 4:14.58 1 27.56 30.95 32.53 32.19 37.17 37.67 28.36 28.15 6 Wherry, Kenneth JR TCU NT 4:20.36 26.81 31.33 34.17 33.72 35.76 37.66 30.82 30.09

Event 6 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Griffin, Phillip SO SMU NT 321.68 9 2 McCain, Kelly SO TCU NT 305.25 4 3 Sydes, Beau JR SMU NT 293.55 3 4 Gebren, Stephen SR TCU NT 275.78 2 5 Hummel, Chad SR TCU NT 263.33 1 6 Chokel, Chad JR SMU NT 247.13 7 Bender, David JR SMU NT x214.65

Event 7 Men 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Becerra, Camilo JR SMU NT 50.33 9 23.78 26.55 2 McLachlan, Aaron SR TCU NT 51.02 4 23.94 27.08 3 Hampson, Richard JR SMU NT 51.98 3 24.60 27.38 4 McCure, Scott JR TCU NT 54.14 2 25.44 28.70 5 Gooch, George FR TCU NT 54.23 1 25.33 28.90 6 Cohen, Josh FR SMU NT 55.46 25.79 29.67

Event 8 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Del Valle, Yousif FR TCU NT 47.56 9 23.25 24.31 2 White, J.D. SO SMU NT 47.89 4 23.09 24.80 3 Taylor, Jacob SR TCU NT 48.05 3 23.05 25.00 4 Nylin, Per SO SMU NT 48.34 2 22.97 25.37 5 Loper, Mitch SR TCU NT 48.91 1 23.59 25.32 6 Morton, Michael SO SMU NT 52.05 24.75 27.30

Event 9 Men 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Chapman, Craig JR TCU NT 51.26 9 25.00 26.26 2 Clark, Ian FR SMU NT 51.62 4 25.64 25.98 3 Hadley, Eric JR SMU NT 52.22 3 25.74 26.48 4 Norcross, Brent SO TCU NT 53.77 2 26.25 27.52 5 Graham, Rilus JR TCU NT 55.09 1 26.43 28.66 6 Weidemann, Alex SO SMU NT 55.56 26.82 28.74

Event 10 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Pineyro, Markus SR SMU NT 4:41.93 9 26.65 28.64 28.60 28.86 28.79 28.68 28.31 28.29 28.10 27.01 2 Chapman, Craig JR TCU NT 4:43.03 4 26.65 28.69 29.12 28.90 28.86 28.28 28.45 28.36 28.17 27.55 3 Wabeke, Jessen SO SMU NT 4:46.41 3 26.40 28.93 29.29 28.92 29.24 28.97 29.51 29.32 28.23 27.60 4 Donovan, Andy JR TCU NT 4:46.82 2 26.30 28.65 28.97 29.08 29.16 29.30 29.31 29.40 28.77 27.88 5 Smith, Justin FR SMU NT 4:47.25 1 27.83 29.54 29.67 29.82 29.35 29.08 28.92 28.51 28.69 25.84 6 Wherry, Kenneth JR TCU NT 5:03.60 27.03 29.95 30.44 30.40 30.92 31.17 31.25 31.27 31.39 29.78

Event 11 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Griffin, Phillip SO SMU NT 338.10 9 2 Sydes, Beau JR SMU NT 313.30 4 3 Gebren, Stephen SR TCU NT 300.50 3 4 McCain, Kelly SO TCU NT 297.98 2 5 Chokel, Chad JR SMU NT 274.20 1 6 Hummel, Chad SR TCU NT 273.81 7 Bender, David JR SMU NT x191.70

Event 12 Men 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bean, Aran FR TCU NT 57.37 9 26.90 30.47 2 Antillon, Alan JR SMU NT 58.46 4 28.00 30.46 3 Clark, Ian FR SMU NT 59.10 3 27.99 31.11 4 McCallum, Allan SO TCU NT 59.14 2 28.05 31.09 5 Wolther, Travis SO SMU NT 59.94 1 27.72 32.22 6 Taylor, Jacob SR TCU NT 1:00.71 28.74 31.97

Event 13 Men 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Texas Christian University 'A' NT 1:24.68 11 1) Sandifer, Collin SR 2) Loper, Mitch SR 3) McLachlan, Aaron SR 4) Tietze, David SR 21.95 21.33 20.66 20.74 2 Southern Methodist University 'B' NT 1:24.70 4 1) Nylin, Per SO 2) Stephenson, Justin SO 3) White, J.D. SO 4) Hadley, Eric JR 21.04 21.10 21.27 21.29 3 Texas Christian University 'B' NT 1:28.02 2 1) Norcross, Brent SO 2) Del Valle, Yousif FR 3) Covey, Joe JR 4) Gooch, George FR 21.91 21.95 22.19 21.97 4 Southern Methodist University 'A' NT 1:28.50 1) Garmendia, Emilio SO 2) Pineyro, Markus SR 3) Rodriguez, Jacob SR 4) Hampson, Richard JR 22.15 22.02 21.94 22.39 5 Southern Methodist University 'C' NT x1:33.01 1) Morton, Michael SO 2) Wabeke, Jessen SO 3) Weidemann, Alex SO 4) Cohen, Josh FR 23.66 22.48 22.92 23.95


    Cook Children's Albertsons
    Pepsi