TCU 156, Houston 140

Oct. 28, 2004

Recap

Licensed to University of Houston     Hy-Tek's Meet Manager 10/28/2004 09:11 PM
                           UH -vs- TCU - 10/28/2004
                                    Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Tcu 'A' NT 1:47.38 11 1) Moreau, Aimee 2) Cathcart, Leann 3) Strawn, Tiffany 4) Tate, Erica 28.21 58.83 1:24.50 1:47.38 2 The University of Houston 'A' NT 1:50.41 4 1) Bay, Kristin 2) Szanto, Szintia 3) Blocker, Vicki 4) Wien, Meagan 27.73 58.77 1:25.64 1:50.41 3 Tcu 'B' NT 1:51.77 2 1) Birkhead, Lori 2) Pottenger, Maribeth 3) Antisdale, Jennifer 4) McAdams, Christie 28.68 59.45 1:27.02 1:51.77 4 The University of Houston 'B' NT 1:56.86 1) Rutter, Amanda 2) Banjeglav, Tatjana 3) Billips, Randee 4) Duke, Amy 32.44 1:04.25 1:31.75 1:56.86 -- Tcu 'C' NT X1:56.96 1) Reid, Amanda 2) Spilker, Chrysa 3) Parcher, Amber 4) Meloy, McKenzie 29.89 1:03.20 1:30.85 1:56.96

Event 2 Women 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Walker, Keilah Tcu NT 10:21.55 9 28.20 58.40 1:28.51 1:59.30 2:30.41 3:01.59 3:33.22 4:04.78 4:36.50 5:07.97 5:39.65 6:11.29 6:42.65 7:14.54 7:45.74 8:17.14 8:49.08 9:20.25 9:51.41 10:21.55 2 Salazar, Alejandra Houston NT 10:44.49 4 28.34 59.51 1:31.30 2:03.72 2:36.12 3:08.66 3:41.31 4:14.16 4:46.78 5:19.33 5:51.91 6:24.36 6:56.74 7:29.30 8:01.67 8:34.40 9:07.20 9:39.78 10:12.48 10:44.49 3 Skille, Maggie Tcu NT 10:55.43 3 29.63 1:02.16 1:34.94 2:08.09 2:41.08 3:14.07 3:47.12 4:20.49 4:53.56 5:26.76 5:59.84 6:32.81 7:06.06 7:39.42 8:12.70 8:45.93 9:19.20 9:51.84 10:24.91 10:55.43 4 Pottenger, Michelle Tcu NT 10:55.45 2 28.59 59.33 1:31.10 2:03.06 2:35.12 3:07.30 3:39.74 4:12.56 4:45.74 5:19.42 5:52.72 6:26.39 7:00.20 7:33.85 8:07.75 8:41.97 9:15.66 9:50.05 10:23.76 10:55.45 5 Wright, Melissa Houston NT 11:08.36 1 30.21 1:02.79 1:36.18 2:09.69 2:43.44 3:17.06 3:50.62 4:24.37 4:58.27 5:31.90 6:05.73 6:39.65 7:13.49 7:47.26 8:21.12 8:55.05 9:28.90 10:02.71 10:36.33 11:08.36 6 Jackson, Kendra Tcu NT 11:10.93 28.83 1:00.94 1:33.90 2:07.51 2:41.03 3:14.77 3:48.25 4:22.09 4:55.70 5:29.78 6:03.56 6:37.24 7:11.33 7:45.65 8:20.17 8:54.77 9:28.95 10:03.26 10:37.41 11:10.93 7 Rutter, Amanda Houston NT 12:24.79 31.03 1:07.10 1:44.18 2:21.65 2:59.28 3:37.42 4:15.62 4:53.74 5:32.29 6:10.23 6:48.12 7:26.41 8:04.19 8:42.01 9:19.84 9:56.87 10:34.91 11:12.29 11:48.70 12:24.79

Event 3 Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Sandifer, Karen Tcu NT 1:54.77 9 27.03 56.27 1:25.61 1:54.77 2 Duerringer, Emily Tcu NT 1:55.71 4 27.48 56.58 1:25.98 1:55.71 3 Vaiana, Nicole Houston NT 1:56.23 3 27.52 57.29 1:26.78 1:56.23 4 Sullivan, Tara Tcu NT 1:56.84 2 27.68 57.27 1:27.01 1:56.84 5 Hagen, Jenny Houston NT 1:59.71 1 27.59 57.64 1:28.49 1:59.71 6 Goeggel, Liz Houston NT 2:09.07 29.12 1:01.82 1:35.63 2:09.07 -- Skinner, Amanda Tcu NT X2:00.68 27.64 57.81 1:29.29 2:00.68

Event 4 Women 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bay, Kristin Houston NT 58.93 9 28.77 58.93 2 Moreau, Aimee Tcu NT 59.46 4 29.11 59.46 3 Birkhead, Lori Tcu NT 1:00.31 3 29.93 1:00.31 4 Strawn, Tiffany Tcu NT 1:01.69 2 30.52 1:01.69 5 Reid, Amanda Tcu NT 1:04.32 1 31.40 1:04.32 6 Blocker, Vicki Houston NT 1:04.57 31.29 1:04.57 7 Calderon, Astrid Houston NT 1:08.03 32.95 1:08.03 8 Davies, Natalie Houston NT 1:09.95 34.11 1:09.95

Event 5 Women 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Szanto, Szintia Houston NT 1:06.97 9 32.26 1:06.97 2 Pottenger, Maribeth Tcu NT 1:07.22 4 31.77 1:07.22 3 Cannon, Christie Tcu NT 1:07.56 3 31.94 1:07.56 4 Billips, Randee Houston NT 1:09.37 2 32.74 1:09.37 5 Banjeglav, Tatjana Houston NT 1:11.34 1 33.36 1:11.34 6 Spilker, Chrysa Tcu NT 1:12.75 34.68 1:12.75 -- Weaver, Melissa Tcu NT X1:11.60 33.82 1:11.60

Event 6 Women 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Wentworth, Keleigh Tcu NT 2:07.64 9 29.01 1:01.18 1:33.97 2:07.64 2 Williams, Stacey Houston NT 2:09.30 4 28.64 1:01.45 1:35.15 2:09.30 3 Antisdale, Jennifer Tcu NT 2:12.98 3 30.10 1:03.66 1:38.39 2:12.98 4 Pottenger, Michelle Tcu NT 2:14.45 2 29.97 1:03.43 1:38.84 2:14.45 5 Salazar, Alejandra Houston NT 2:19.45 1 30.80 1:05.78 1:42.53 2:19.45 6 Rutter, Amanda Houston NT 2:30.41 31.40 1:09.45 1:50.13 2:30.41 -- Loechle, Meredith Tcu NT X2:15.09 30.37 1:04.53 1:39.79 2:15.09

Event 7 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Tate, Erica Tcu NT 23.67 9 2 Wien, Meagan Houston NT 25.10 4 3 Cathcart, Leann Tcu NT 25.15 3 4 Wannemacher, Kelly Tcu NT 25.29 2 5 Hagen, Jenny Houston NT 25.71 1 6 Duke, Amy Houston NT 25.93 -- Reid, Amanda Tcu NT X25.35 -- McAdams, Christie Tcu NT X25.50 -- Skinner, Amanda Tcu NT X25.91 -- Meloy, McKenzie Tcu NT X26.69

Event 8 Women 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kiess, Anna Houston NT 313.20 9 2 Almazan, Azul Houston NT 296.40 4 3 Gitelson, Rachel Houston NT 278.48 3 4 Campbell, Pamela Tcu NT 195.83 2 -- Mannella, Stephanie Houston NT X257.70

Event 9 Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Duerringer, Emily Tcu NT 53.19 9 26.00 53.19 2 Sandifer, Karen Tcu NT 53.93 4 26.35 53.93 3 Bay, Kristin Houston NT 54.25 3 26.00 54.25 4 Sullivan, Tara Tcu NT 54.36 2 26.54 54.36 5 Vaiana, Nicole Houston NT 54.44 1 26.50 54.44 6 Williams, Stacey Houston NT 54.45 26.49 54.45 7 Cathcart, Leann Tcu NT 54.49 25.81 54.49 8 Duke, Amy Houston NT 55.66 27.26 55.66 -- McAdams, Christie Tcu NT X55.24 27.04 55.24 -- Skinner, Amanda Tcu NT X55.51 26.85 55.51 -- Reid, Amanda Tcu NT X55.68 26.47 55.68 -- Wannemacher, Kelly Tcu NT X55.95 27.01 55.95 -- Jackson, Kendra Tcu NT X56.36 26.95 56.36 -- Meloy, McKenzie Tcu NT X57.40 27.76 57.40 -- Loechle, Meredith Tcu NT X1:03.67 30.00 1:03.67

Event 10 Women 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Moreau, Aimee Tcu NT 2:07.74 9 30.08 1:02.77 1:35.57 2:07.74 2 Birkhead, Lori Tcu NT 2:08.86 4 30.70 1:03.41 1:36.00 2:08.86 3 Strawn, Tiffany Tcu NT 2:11.03 3 31.68 1:04.90 1:38.17 2:11.03 4 Blocker, Vicki Houston NT 2:12.13 2 31.56 1:04.87 1:38.64 2:12.13 5 Wright, Melissa Houston NT 2:27.29 1 35.28 1:12.17 1:50.02 2:27.29 6 Davies, Natalie Houston NT 2:28.10 35.09 1:12.07 1:50.36 2:28.10 7 Calderon, Astrid Houston NT 2:32.02 36.04 1:14.30 1:52.69 2:32.02

Event 11 Women 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Szanto, Szintia Houston NT 2:22.33 9 32.84 1:09.47 1:46.37 2:22.33 2 Cannon, Christie Tcu NT 2:24.50 4 32.54 1:09.09 1:46.65 2:24.50 3 Pottenger, Maribeth Tcu NT 2:25.63 3 32.74 1:09.44 1:47.40 2:25.63 4 Billips, Randee Houston NT 2:29.43 2 33.31 1:10.77 1:49.59 2:29.43 5 Banjeglav, Tatjana Houston NT 2:35.99 35.57 1:15.41 1:55.69 2:35.99 -- Weaver, Melissa Tcu NT X2:33.36 35.18 1:14.29 1:53.41 2:33.36 -- Spilker, Chrysa Tcu NT X2:33.55 1 35.33 1:14.26 1:53.88 2:33.55 -- Skille, Maggie Tcu NT X2:37.08 35.53 1:15.26 1:56.15 2:37.08

Event 12 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Walker, Keilah Tcu NT 5:12.73 9 28.63 59.90 1:32.05 2:03.98 2:36.15 3:07.82 3:39.23 4:10.44 4:41.73 5:12.73 2 Salazar, Alejandra Houston NT 5:13.38 4 28.91 1:00.78 1:32.64 2:04.63 2:36.52 3:08.22 3:39.52 4:11.20 4:42.77 5:13.38 3 Wentworth, Keleigh Tcu NT 5:14.20 3 29.22 1:00.46 1:32.26 2:04.34 2:36.45 3:08.57 3:40.79 4:13.29 4:44.41 5:14.20 4 Vaiana, Nicole Houston NT 5:16.83 2 28.95 1:00.55 1:32.67 2:05.20 2:37.35 3:09.31 3:41.08 4:13.05 4:45.47 5:16.83 5 Pottenger, Michelle Tcu NT 5:25.84 1 29.44 1:01.67 1:34.06 2:06.80 2:39.84 3:12.76 3:45.89 4:19.32 4:52.78 5:25.84 6 Goeggel, Liz Houston NT 5:39.08 29.90 1:03.09 1:37.13 2:11.43 2:45.92 3:20.82 3:55.47 4:30.28 5:05.03 5:39.08 -- Jackson, Kendra Tcu NT X5:33.47 29.43 1:01.90 1:35.35 2:09.28 2:43.34 3:17.42 3:51.56 4:25.86 5:00.00 5:33.47

Event 13 Women 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Williams, Stacey Houston NT 58.83 9 27.79 58.83 2 Wien, Meagan Houston NT 1:03.59 4 29.85 1:03.59 3 Rutter, Amanda Houston NT 1:04.50 3 29.39 1:04.50 4 Wright, Melissa Houston NT 1:08.68 2 30.87 1:08.68 -- Tate, Erica Tcu NT X56.84 26.72 56.84 -- Strawn, Tiffany Tcu NT X58.13 27.46 58.13 -- Parcher, Amber Tcu NT X1:00.65 28.33 1:00.65 -- Antisdale, Jennifer Tcu NT X1:00.88 28.69 1:00.88

Event 14 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kiess, Anna Houston NT 315.38 9 2 Almazan, Azul Houston NT 288.45 4 3 Gitelson, Rachel Houston NT 266.70 3 4 Campbell, Pamela Tcu NT 207.60 2 -- Mannella, Stephanie Houston NT X235.80

Event 15 Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Szanto, Szintia Houston NT 2:09.31 9 28.26 1:02.48 1:39.96 2:09.31 2 Hagen, Jenny Houston NT 2:17.43 4 29.65 1:06.24 1:45.97 2:17.43 3 Billips, Randee Houston NT 2:18.65 3 29.32 1:06.88 1:45.51 2:18.65 4 Blocker, Vicki Houston NT 2:21.39 2 29.12 1:04.91 1:47.37 2:21.39 -- Cannon, Christie Tcu NT X2:11.32 29.07 1:03.47 1:40.88 2:11.32 -- Wentworth, Keleigh Tcu NT X2:11.36 28.91 1:03.29 1:40.74 2:11.36 -- Pottenger, Maribeth Tcu NT X2:15.20 30.09 1:05.54 1:43.50 2:15.20 -- Spilker, Chrysa Tcu NT X2:19.22 30.81 1:07.54 1:47.55 2:19.22

Event 16 Women 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Tcu 'A' NT 1:36.12 11 1) Moreau, Aimee 2) Cathcart, Leann 3) Duerringer, Emily 4) Tate, Erica 24.87 48.83 1:13.28 1:36.12 2 The University of Houston 'A' NT 1:39.05 4 1) Wien, Meagan 2) Williams, Stacey 3) Vaiana, Nicole 4) Bay, Kristin 25.02 49.94 1:15.06 1:39.05 3 Tcu 'C' NT 1:41.91 2 1) Jackson, Kendra 2) Reid, Amanda 3) Skinner, Amanda 4) Antisdale, Jennifer 26.43 51.07 1:16.72 1:41.91 4 The University of Houston 'B' NT 1:42.04 1) Duke, Amy 2) Salazar, Alejandra 3) Banjeglav, Tatjana 4) Hagen, Jenny 26.14 51.45 1:16.76 1:42.04 5 The University of Houston 'C' NT x2:05.65 1) Wright, Melissa 2) Davies, Natalie 3) Calderon, Astrid 4) Goeggel, Liz 1:23.28 1:50.55 2:05.65 -- Tcu 'B' NT X1:39.96 1) Sandifer, Karen 2) Sullivan, Tara 3) McAdams, Christie 4) Wannemacher, Kelly 25.00 50.06 1:15.05 1:39.96 -- Tcu 'D' NT X1:47.42 1) Meloy, McKenzie 2) Skille, Maggie 3) Loechle, Meredith 4) Birkhead, Lori 26.75 54.18 1:21.84 1:47.42


    Cook Children's Albertsons
    Pepsi American Airlines