TCU 97, SMU 142

Nov. 11, 2004

Recap

Licensed to Southern Methodist University
                                      Hy-Tek's Meet Manager 11/11/2004 08:52 PM
               2004 SMU Mustangs vsTCU Horned Frogs - 11/11/2004
                       SMU Mustangs vs TCU Horned Frogs
                 Perkins Natatorium, November 11, 2004, 7:00pm
                                    Results

Event 1 Men 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Texas Christian University 'A' NT 3:28.06 11 1) Chapman, Craig SR 2) Bean, Aran SO 3) Arboleda, Teylor JR 4) Berrettini, Jonathon FR 25.31 51.71 1:18.72 1:49.81 2:13.13 2:41.00 3:03.52 3:28.06 2 Southern Methodist University-NT 'A' NT 3:32.58 4 1) Hadley, Eric M SR 2) Ingraham, Chase SR 3) Denham, Brett G FR 4) White, JD D JR 26.11 53.26 1:21.51 1:54.12 2:17.44 2:45.43 3:07.72 3:32.58 3 Texas Christian University 'B' NT 3:35.47 2 1) Graham, Rilus SR 2) McCallum, Allan JR 3) McCure, Scott SR 4) 25.99 54.29 1:21.88 1:54.17 2:18.30 2:47.42 3:10.21 3:35.47 4 Texas Christian University 'C' NT x3:42.53 1) Norcross, Brent JR 2) Brady, Jeremy FR 3) Wherry, Kenneth SR 4) Covey, Joe SR 26.30 54.81 1:23.71 1:58.34 2:23.55 2:53.64 3:16.66 3:42.53 5 Southern Methodist University-NT 'C' NT 3:45.86 1) Stevens, Sean R FR 2) Morton, Michael W JR 3) Cohen, Josh N SO 4) Brackett, Jani J FR 27.39 57.00 1:26.50 2:00.82 2:26.39 2:56.55 3:19.47 3:45.86 -- Southern Methodist University-NT 'B' NT DQ 1) Weidemann, Alex J JR 2) Raschle, Patrick J FR 3) Hampson, Ric SR 4) Garmendia, Emilio JR 26.37 54.34 1:22.85 1:55.77 2:19.46 2:47.08 3:09.18 DQ

Event 2 Men 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Smith, Justin R SO Smu Men-NT NT 9:45.09 9 26.24 55.37 1:24.91 1:54.86 2:24.81 2:54.62 3:24.60 3:54.62 4:24.48 4:54.37 5:23.79 5:52.79 6:21.92 6:51.01 7:20.16 7:49.15 8:18.04 8:47.25 9:16.58 9:45.09 2 Donovan, Andy SR Tcu NT 9:51.24 4 26.57 55.70 1:25.40 1:54.98 2:24.81 2:54.75 3:24.81 3:54.70 4:24.60 4:54.65 5:24.46 5:53.99 6:23.54 6:53.27 7:22.84 7:52.47 8:22.21 8:52.33 9:22.39 9:51.24 3 Wabeke, Jessen W JR Smu Men-NT 10:06.96 10:06.65 3 26.84 56.07 1:25.86 1:55.86 2:25.79 2:56.00 3:26.10 3:56.08 4:26.50 4:57.03 5:27.25 5:57.55 6:28.47 6:59.43 7:30.76 8:02.03 8:33.52 9:04.55 9:35.84 10:06.65 4 Balderamos, William R JR Smu Men-NT 10:30.06 10:21.12 2 26.78 56.47 1:27.38 1:58.39 2:29.22 3:00.33 3:31.27 4:02.79 4:34.04 5:04.71 5:35.99 6:07.57 6:39.18 7:10.99 7:42.60 8:14.12 8:46.43 9:18.54 9:50.20 10:21.12 5 Delair, Ryan FR Tcu NT 10:27.58 1 26.64 56.19 1:26.47 1:57.14 2:27.90 2:59.02 3:30.28 4:01.85 4:33.59 5:05.28 5:37.17 6:09.22 6:41.40 7:13.82 7:46.17 8:18.45 8:50.83 9:23.39 9:55.94 10:27.58

Event 3 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Postma, Ferdi L SR Smu Men-NT 1:40.33 1:42.36 9 24.29 50.44 1:16.83 1:42.36 2 Del Valle, Yousif SO Tcu NT 1:42.46 4 24.14 50.96 1:17.47 1:42.46 3 Chapman, Craig SR Tcu NT 1:44.51 3 24.70 51.29 1:17.83 1:44.51 4 Palacios, Diego JR Tcu NT 1:46.38 2 24.64 51.44 1:18.50 1:46.38 5 Milu, Shane M FR Smu Men-NT 1:47.83 1:47.24 1 24.93 52.14 1:19.53 1:47.24 6 Brackett, Jani J FR Smu Men-NT NT 1:50.50 24.87 52.21 1:20.80 1:50.50

Event 4 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Becerra, Camilo J SR Smu Men-NT 20.31 20.52 9 2 Nylin, Per O JR Smu Men-NT 21.27 20.89 4 3 Stephenson, Justin T JR Smu Men-NT 21.93 21.66 3 4 Norcross, Brent JR Tcu NT 21.81 2 5 McCracken, Scott FR Tcu NT 22.01 1 6 Berrettini, Jonathon FR Tcu NT 22.09 -- Denham, Brett G FR Smu Men-NT NT X22.27 -- McCure, Scott SR Tcu NT X22.29 -- Vollmer, Nick FR Tcu NT X22.59 -- Covey, Joe SR Tcu NT X22.79 -- Morton, Michael W JR Smu Men-NT NT X23.11 -- McCutchen, Sean FR Tcu NT X24.05

Event 5 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Clark, Ian R SO Smu Men-NT 1:55.02 1:55.26 9 24.59 53.43 1:26.54 1:55.26 2 Bean, Aran SO Tcu NT 1:57.32 4 25.48 56.41 1:29.40 1:57.32 3 Allred, Cameron FR Tcu NT 2:00.43 3 25.74 56.51 1:31.69 2:00.43 4 Wolther, Travis J JR Smu Men-NT 2:01.50 2:00.50 2 24.97 55.71 1:30.30 2:00.50 5 Montgomery, Adam FR Tcu NT 2:00.55 1 25.22 56.34 1:32.51 2:00.55 6 Stevens, Sean R FR Smu Men-NT NT 2:03.30 26.12 56.03 1:33.19 2:03.30

Event 6 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 McCain, Kelly JR Tcu NT 330.30 9 2 Bender, David M SR Smu Men-NT -204.45 302.47 4 3 Chokel, Chad B SR Smu Men-NT -254.77 294.44 3 4 Sydes, Beau H SR Smu Men-NT -298.35 213.67 2

Event 7 Men 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Hampson, Ric SR Smu Men-NT NT 1:52.71 9 25.39 53.95 1:23.65 1:52.71 2 Postma, Ferdi L SR Smu Men-NT 1:51.72 1:52.82 4 25.40 54.54 1:24.19 1:52.82 3 Arboleda, Teylor JR Tcu NT 1:53.37 3 26.29 55.12 1:24.17 1:53.37 4 Edens, Kyle FR Tcu NT 1:55.61 2 25.59 54.49 1:24.76 1:55.61 5 Gooch, George SO Tcu NT 1:58.41 1 26.09 55.80 1:26.49 1:58.41 6 Cohen, Josh N SO Smu Men-NT NT 2:03.00 26.93 57.78 1:29.72 2:03.00

Event 8 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Becerra, Camilo J SR Smu Men-NT 48.39 45.61 9 21.86 45.61 2 Nylin, Per O JR Smu Men-NT 46.96 46.83 4 22.48 46.83 3 Del Valle, Yousif SO Tcu NT 46.96 3 22.64 46.96 4 Garmendia, Emilio JR Smu Men-NT 49.18 48.26 2 23.12 48.26 5 Palacios, Diego JR Tcu NT 48.34 1 22.93 48.34 6 McCracken, Scott FR Tcu NT 48.72 23.10 48.72

Event 9 Men 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Clark, Ian R SO Smu Men-NT NT 1:49.09 9 25.69 53.65 1:21.81 1:49.09 2 Chapman, Craig SR Tcu NT 1:51.05 4 26.21 54.06 1:22.51 1:51.05 3 Berrettini, Jonathon FR Tcu NT 1:55.75 3 26.77 56.08 1:26.46 1:55.75 4 Hadley, Eric M SR Smu Men-NT NT 1:55.90 2 27.56 56.77 1:26.95 1:55.90 5 Graham, Rilus SR Tcu NT 1:56.16 1 26.70 55.79 1:25.72 1:56.16 6 Weidemann, Alex J JR Smu Men-NT NT 1:57.44 27.66 57.57 1:27.67 1:57.44

Event 10 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Postma, Ferdi L SR Smu Men-NT 4:36.14 4:41.19 9 25.75 54.01 1:22.59 1:51.37 2:20.00 2:48.30 3:16.91 3:45.21 4:13.56 4:41.19 2 Smith, Justin R SO Smu Men-NT 4:45.74 4:44.18 4 25.99 54.36 1:22.91 1:51.67 2:20.74 2:49.63 3:18.29 3:47.15 4:16.20 4:44.18 3 Donovan, Andy SR Tcu NT 4:47.90 3 25.97 54.36 1:22.92 1:52.07 2:21.26 2:50.52 3:20.08 3:49.69 4:19.31 4:47.90 4 Edens, Kyle FR Tcu NT 4:56.93 2 25.90 54.66 1:23.87 1:53.65 2:23.37 2:53.58 3:23.99 3:54.88 4:26.02 4:56.93 5 Balderamos, William R JR Smu Men-NT NT 5:00.53 1 27.40 56.71 1:27.30 1:58.82 2:30.11 3:00.38 3:30.65 4:01.49 4:31.75 5:00.53 6 Delair, Ryan FR Tcu NT 5:01.05 26.30 55.71 1:25.55 1:55.89 2:26.31 2:57.21 3:28.40 4:00.04 4:31.72 5:01.05

Event 11 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Sydes, Beau H SR Smu Men-NT -302.70 326.55 9 2 Chokel, Chad B SR Smu Men-NT -281.69 316.87 4 3 McCain, Kelly JR Tcu NT 309.75 3 4 Bender, David M SR Smu Men-NT -217.95 250.65 2

Event 12 Men 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Clark, Ian R SO Smu Men-NT NT 2:07.59 9 28.81 1:01.77 1:34.46 2:07.59 2 Bean, Aran SO Tcu NT 2:08.51 4 29.46 1:02.53 1:34.89 2:08.51 3 Allred, Cameron FR Tcu NT 2:09.15 3 29.38 1:02.04 1:35.23 2:09.15 4 McCallum, Allan JR Tcu NT 2:10.67 2 30.21 1:04.35 1:36.98 2:10.67 5 Ingraham, Chase SR Smu Men-NT NT 2:14.08 1 30.09 1:04.31 1:38.94 2:14.08 6 Raschle, Patrick J FR Smu Men-NT NT 2:14.88 30.81 1:04.43 1:39.45 2:14.88

Event 13 Men 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Texas Christian University 'A' NT 3:10.01 11 22.69 46.82 1:09.56 1:34.66 1:57.02 2:22.14 2:44.67 3:10.01 2 Texas Christian University 'B' NT 3:14.19 4 23.46 48.85 1:12.07 1:37.24 2:00.18 2:26.16 2:48.96 3:14.19 3 Texas Christian University 'C' NT x3:24.41 23.77 49.59 1:13.11 1:40.38 2:04.49 2:30.47 2:55.25 3:24.41 -- Southern Methodist University-NT 'A' NT X3:05.07 1) Becerra, Camilo J SR 2) Nylin, Per O JR 3) Stephenson, Justin T JR 4) White, JD D JR 22.09 45.76 1:06.73 1:31.38 1:53.70 2:18.12 2:40.19 3:05.07 -- Southern Methodist University-NT 'B' NT X3:13.81 1) Garmendia, Emilio JR 2) Milu, Shane M FR 3) Denham, Brett G FR 4) Hadley, Eric M SR 23.08 48.48 1:11.80 1:36.83 1:59.46 2:25.69 2:48.85 3:13.81 -- Southern Methodist University-NT 'C' NT X3:21.30 1) Brackett, Jani J FR 2) Wolther, Travis J JR 3) Morton, Michael W JR 4) Cohen, Josh N SO 23.55 49.55 1:12.24 1:38.16 2:02.34 2:29.20 2:53.97 3:21.30


    Cook Children's Albertsons
    Pepsi American Airlines