Men: TCU 66, ULM 47; Women: TCU 62, ULM 50

Nov. 14, 2003

Recap

Texas Christian University
               TCU vs ULM vs Centenary Double Dual - 11/14/2003
                                    Results

Event 1 Women 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Finals Points =============================================================================== 1 University of Louisiana Monroe 'A' 4:02.44 1) Beene, Claire 2) Billips, Randee 3) Zalai, Zeta 4) Lespreance, Cassidy 30.19 1:02.26 1:34.16 2:10.83 2:37.69 3:08.63 3:34.21 4:02.44 2 Texas Christian University 'B' 4:04.02 1) Strawn, Tiffany JR 2) Rode, Devan FR 3) Wentworth, Keleigh FR 4) Wannemacher, Kelly FR 29.75 1:01.45 1:33.69 2:38.23 3:09.56 3:34.83 4:04.02 3 Texas Christian University 'A' 4:06.68 1) Moreau, Aimee JR 2) Ferguson, Amber SR 3) Loechle, Meredith SO 4) Reid, Amanda SO 28.84 59.80 1:15.46 2:09.45 2:38.07 3:10.78 3:36.54 4:06.68 4 Centenary College 'A' 4:31.12 1) Moulden, Kristin SO 2) Staton, Elizabeth FR 3) LeBlanc, Kayli FR 4) Rose, Lauren FR 33.28 1:08.70 1:45.34 2:26.72 2:56.76 3:31.67 3:59.42 4:31.12 -- Texas Christian University 'C' X4:14.14 1) Jackson, Kendra FR 2) Skille, Maggie FR 3) Cannon, Christi FR 4) Proffitt, Liz SR 32.12 1:07.12 1:23.21 1:39.30 2:15.78 3:16.97 3:43.45 4:14.14

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Finals Points =============================================================================== 1 University of Louisiana Monroe 'A' 3:24.83 24.75 51.20 1:18.03 1:49.26 2:12.78 2:39.60 3:00.91 3:24.83 2 Texas Christian University 'A' 3:25.27 1) Chapman, Craig JR 2) Bean, Aran FR 3) McLachlan, Aaron SR 4) Tietze, David SR 25.06 51.76 1:18.00 1:49.18 2:12.32 2:39.16 3:00.63 3:25.27 3 Texas Christian University 'B' 3:40.10 1) Norcross, Brent SO 2) McCallum, Allan SO 3) Gooch, George FR 4) Taylor, Jacob SR 26.29 55.46 1:23.41 1:56.65 2:21.62 2:50.90 3:13.97 3:40.10 4 University of Louisiana Monroe 'B' 3:42.68 1) Gatch, Marc 2) 3) Smith, Peter 4) 27.22 56.93 1:25.32 1:58.29 2:22.66 2:51.13 3:15.27 3:42.68

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Sandifer, Karen FR TCU 10:59.21 29.47 1:01.76 1:34.00 2:06.52 2:39.55 3:12.54 3:45.78 4:18.73 4:51.80 5:24.91 5:57.36 6:30.14 7:35.34 7:35.34 8:07.66 8:40.17 9:12.86 9:45.61 10:17.83 10:59.21 2 Badre, Gwen ULM 11:21.93 30.20 1:02.89 1:36.35 2:10.07 2:44.10 3:18.25 3:52.32 4:26.78 5:01.11 5:35.71 6:10.03 6:44.45 7:53.60 7:53.60 8:28.32 9:03.12 9:37.81 10:12.86 10:47.61 11:21.93

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Araujo, Gujtavo ULM 9:47.20 27.21 56.62 1:26.21 1:55.89 2:25.65 2:55.48 3:25.26 3:55.04 4:24.69 4:54.25 5:23.82 5:53.43 6:52.94 6:52.94 7:22.60 7:52.25 8:21.95 8:51.60 9:20.13 9:47.20 2 Donovan, Andy JR TCU 9:47.41 26.46 55.27 1:24.68 1:53.96 2:23.34 2:52.80 3:22.32 3:52.05 4:21.82 4:51.70 5:21.47 5:51.20 6:50.75 6:50.75 7:20.50 7:50.41 8:20.15 8:49.82 9:19.48 9:47.41 3 Sanche, Sebastian ULM 10:01.36 27.31 57.00 1:27.18 1:57.40 2:27.74 2:57.52 3:27.64 3:57.94 4:28.08 4:58.36 5:28.42 5:58.50 6:59.53 6:59.53 7:29.83 7:59.57 8:30.04 9:00.40 9:30.92 10:01.36 4 Graham, Rilus JR TCU 10:10.90 26.70 55.60 1:25.06 1:54.85 2:24.81 2:54.77 3:25.18 3:55.59 4:26.28 4:56.74 5:27.23 5:58.28 6:59.93 6:59.93 7:31.60 8:03.33 8:35.64 9:07.67 9:39.41 10:10.90

Event 5 Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Irons, Erin SR TCU 1:55.15 26.70 56.07 1:25.88 1:55.15 2 Lespreance, Cassidy ULM 1:56.34 27.64 57.31 1:27.06 1:56.34 3 Sullivan, Tara FR TCU 1:56.60 27.58 56.92 1:26.44 1:56.60 4 Gaul, Ashley ULM 2:08.05 29.82 1:02.72 1:35.69 2:08.05 5 Rose, Lauren FR CENT 2:09.47 29.70 1:02.17 1:36.00 2:09.47 6 LeBlanc, Kayli FR CENT 2:10.59 29.79 1:03.41 1:36.90 2:10.59

Event 6 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Del Valle, Yousif JR TCU 1:42.66 23.80 50.05 1:16.91 1:42.66 2 Bowman, Hugh FR TCU 1:46.47 25.02 51.07 1:17.80 1:46.47 3 Smith, Peter ULM 1:51.32 24.65 52.46 1:21.87 1:51.32 4 Stevens, Jacob SO CENT 1:57.36 26.07 56.10 1:27.26 1:57.36 5 Kamenoff, Lee ULM 1:57.59 27.41 57.57 1:27.95 1:57.59 -- Gonzalez, Andres FR TCU X1:55.21 27.09 56.32 1:25.73 1:55.21

Event 7 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Cathcart, Leann SO TCU 24.18 2 Tate, Erica FR TCU 24.25 3 Walker, Marnie ULM 26.60 4 Beene, Claire ULM 26.68 5 Moulden, Kristin SO CENT 28.46 6 Harrell, Amy SO CENT 30.59 -- McAdams, Christie JR TCU X25.75 -- Jackson, Kendra FR TCU X26.07 -- Proffitt, Liz SR TCU X26.43 -- LaGrone, Amanda TCU X27.30 -- Peterson, Sarah TCU X28.97

Event 8 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Picasso, Franciso ULM 21.05 2 Tietze, David SR TCU 21.55 3 Loper, Mitch SR TCU 21.60 4 McConathy, Sean ULM 22.64 -- Sandifer, Collin SR TCU X21.56 -- Taylor, Jacob SR TCU X22.47 -- Harris, Benjamin ULM X25.27

Event 9 Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Wentworth, Keleigh FR TCU 2:10.34 28.60 1:02.25 1:39.92 2:10.34 2 D'Augereau, Lyndsey ULM 2:16.54 28.68 1:04.94 1:42.51 2:16.54 3 Loechle, Meredith SO TCU 2:20.72 30.00 1:06.41 1:48.18 2:20.72 4 Billips, Randee ULM 2:22.87 29.69 1:05.59 1:46.63 2:22.87 5 Staton, Elizabeth FR CENT 2:31.63 33.34 1:12.30 1:56.13 2:31.63

Event 10 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Bean, Aran FR TCU 1:55.98 25.15 56.03 1:28.74 1:55.98 2 Ralphael-Amanrich, Julie ULM 1:56.03 25.58 55.44 1:28.85 1:56.03 3 Araujo, Gujtavo ULM 1:58.83 25.99 56.19 1:30.99 1:58.83 4 McCure, Scott JR TCU 2:00.02 25.73 56.29 1:32.49 2:00.02 5 Stevens, Jacob SO CENT 2:04.77 25.90 57.70 1:35.03 2:04.77 -- Covey, Joe JR TCU X1:59.22 25.31 55.23 1:30.82 1:59.22

Event 11 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Houston, Kristen ULM 245.25 2 Seely, Kelly SO TCU 226.50 3 Wheeler, Whitney TCU 189.00 4 McLamb, Codi SR TCU 187.43

Event 12 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Hummel, Chad SR TCU 266.55 2 McCain, Kelly SO TCU 250.58 3 Gatch, Marc ULM 121.35 -- Wilfred, Glenn FR TCU X134.43

Event 13 Women 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Zalai, Zeta ULM 2:07.97 28.09 1:00.28 1:33.21 2:07.97 2 Antisdale, Jennifer SO TCU 2:10.48 28.89 1:01.57 1:35.51 2:10.48 3 Shiu, Margot SO TCU 2:16.62 30.02 1:04.49 1:40.05 2:16.62 4 Matherene, Nicole ULM 2:18.74 30.67 1:05.57 1:41.61 2:18.74 -- Sandifer, Karen FR TCU X2:15.32 30.00 1:03.87 1:39.07 2:15.32

Event 14 Men 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Cosma, Marius ULM 1:51.28 25.66 54.04 1:22.94 1:51.28 2 Araujo, Gujtavo ULM 1:53.94 26.19 55.12 1:24.34 1:53.94 3 McLachlan, Aaron SR TCU 1:54.32 25.98 55.43 1:24.98 1:54.32 4 Wherry, Kenneth JR TCU 1:59.23 26.37 56.66 1:27.69 1:59.23 5 Fojs, Matija SO CENT 2:11.03 28.72 1:01.40 1:35.86 2:11.03 -- Gooch, George FR TCU X2:01.46 26.59 56.73 1:29.27 2:01.46

Event 15 Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Tate, Erica FR TCU 53.08 25.41 53.08 2 Lespreance, Cassidy ULM 54.57 26.34 54.57 3 Moreau, Aimee JR TCU 54.66 26.14 54.66 4 Walker, Marnie ULM 59.55 28.23 59.55 5 Harrell, Amy SO CENT 1:06.08 31.87 1:06.08 -- Rode, Devan FR TCU X55.49 26.58 55.49 -- Skille, Maggie FR TCU X56.14 26.75 56.14 -- Peterson, Sarah TCU X1:01.83 29.67 1:01.83

Event 16 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Picasso, Franciso ULM 46.70 22.79 46.70 2 Bowman, Hugh FR TCU 47.42 22.89 47.42 3 Loper, Mitch SR TCU 47.77 23.12 47.77 4 McConathy, Sean ULM 50.36 24.29 50.36 -- Norcross, Brent SO TCU X48.62 23.68 48.62

Event 17 Women 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Beene, Claire ULM 2:11.32 31.10 1:04.49 1:38.40 2:11.32 2 Wentworth, Keleigh FR TCU 2:11.50 31.76 1:05.20 1:38.86 2:11.50 3 Strawn, Tiffany JR TCU 2:16.95 30.46 1:04.43 1:40.49 2:16.95 4 Moulden, Kristin SO CENT 2:26.53 34.02 1:10.95 1:48.94 2:26.53

Event 18 Men 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Habenicht, Sven ULM 1:50.49 26.35 54.69 1:23.07 1:50.49 2 Chapman, Craig JR TCU 1:51.45 26.39 54.75 1:23.16 1:51.45 3 McCure, Scott JR TCU 1:56.84 28.76 58.63 1:27.70 1:56.84 4 Ralphael-Amanrich, Julie ULM 1:58.70 27.96 58.14 1:28.95 1:58.70 5 Trempski, Robert FR CENT 2:00.42 27.79 57.61 1:29.05 2:00.42 -- Graham, Rilus JR TCU X1:58.42 27.66 57.79 1:28.20 1:58.42

Event 19 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Zalai, Zeta ULM 5:09.81 28.57 59.77 1:31.73 2:03.53 2:35.44 3:07.28 3:39.04 4:10.42 4:40.62 5:09.81 2 Irons, Erin SR TCU 5:12.07 28.82 1:00.23 1:31.97 2:03.85 2:35.70 3:07.63 3:39.50 4:10.80 4:41.27 5:12.07 3 Murphy, Sarah SO TCU 5:20.65 29.96 1:01.66 1:33.92 2:06.42 2:39.13 3:11.56 3:44.22 4:16.79 4:49.34 5:20.65 4 Gaul, Ashley ULM 5:35.39 30.66 1:04.12 1:38.38 2:12.68 2:46.42 3:20.18 3:54.25 4:28.58 5:02.78 5:35.39 5 LeBlanc, Kayli FR CENT 5:42.76 30.98 1:04.62 1:38.75 2:13.82 2:48.37 3:23.22 3:57.87 4:33.02 5:07.97 5:42.76 6 Rose, Lauren FR CENT 5:50.22 30.17 1:03.37 1:37.63 2:12.93 2:48.23 3:23.98 3:59.89 4:36.88 5:14.12 5:50.22

Event 20 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Donovan, Andy JR TCU 4:46.63 25.73 53.85 1:22.46 1:51.42 2:20.61 2:50.00 3:19.82 3:49.29 4:18.34 4:46.63 2 Sanche, Sebastian ULM 4:48.80 26.59 55.39 1:24.55 1:53.89 2:23.31 2:52.25 3:21.51 3:50.59 4:19.87 4:48.80 3 Kotze, Christoff SO TCU 4:51.07 26.42 55.04 1:23.74 1:52.86 2:22.03 2:51.33 3:21.11 3:51.01 4:21.19 4:51.07 4 Isakkson, Mathias ULM 5:01.69 25.77 53.73 1:22.67 1:52.61 2:23.25 2:54.51 3:25.84 3:57.23 4:29.74 5:01.69 5 Stevens, Jacob SO CENT 5:04.80 26.37 56.17 1:26.88 1:57.87 2:28.74 2:59.58 3:30.81 4:02.49 4:33.52 5:04.80 -- Gonzalez, Andres FR TCU X4:57.51 26.22 54.84 1:23.73 1:53.12 2:22.89 2:53.21 3:24.19 3:55.34 4:26.61 4:57.51

Event 21 Women 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Houston, Kristen ULM 252.83 2 Seely, Kelly SO TCU 248.55 3 McLamb, Codi SR TCU 195.15 4 Wheeler, Whitney TCU 174.53 -- Wheeler, Whitney TCU X

Event 22 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 McCain, Kelly SO TCU 295.12 2 Hummel, Chad SR TCU 261.15 3 Gatch, Marc ULM 72.90

Event 23 Women 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Billips, Randee ULM 2:26.99 33.30 1:10.71 1:48.98 2:26.99 2 Cathcart, Leann SO TCU 2:29.42 33.57 1:11.78 1:50.00 2:29.42 3 Ferguson, Amber SR TCU 2:31.15 34.90 1:13.01 1:52.54 2:31.15 4 Badre, Gwen ULM 2:34.20 34.92 1:13.78 1:53.89 2:34.20 5 Staton, Elizabeth FR CENT 2:47.25 37.97 1:19.74 2:03.05 2:47.25 -- Skille, Maggie FR TCU X2:31.14 34.08 1:11.89 1:51.90 2:31.14

Event 24 Men 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Finals Points =============================================================================== 1 Bean, Aran FR TCU 2:07.75 29.27 1:02.23 1:34.39 2:07.75 2 McCallum, Allan SO TCU 2:09.26 29.60 1:02.55 1:35.67 2:09.26 3 Ralphael-Amanrich, Julie ULM 2:09.52 29.31 1:02.51 1:36.19 2:09.52 4 Birac, Marco ULM 2:12.73 29.06 1:01.55 1:35.60 2:12.73 -- Kotze, Christoff SO TCU X2:18.70 30.89 1:06.49 1:42.63 2:18.70

Event 25 Women 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Finals Points =============================================================================== 1 Texas Christian University 'A' 3:41.82 1) Irons, Erin SR 2) Sandifer, Karen FR 3) Antisdale, Jennifer SO 4) Moreau, Aimee JR 26.04 54.24 1:20.06 1:49.62 2:15.98 2:44.81 3:11.47 3:41.82 2 Texas Christian University 'B' 3:47.42 1) Wannemacher, Kelly FR 2) Proffitt, Liz SR 3) Cannon, Christi FR 4) McAdams, Christie JR 26.83 56.08 1:23.88 1:54.85 2:21.60 2:52.40 3:18.28 3:47.42 3 University of Louisiana Monroe 'A' 4:00.37 1) Matherene, Nicole 2) Walker, Marnie 3) Gaul, Ashley 4) Badre, Gwen 28.59 59.97 1:28.11 1:59.80 2:28.49 3:00.08 3:16.79 4:00.37 -- Texas Christian University 'C' X3:49.81 1) Jackson, Kendra FR 2) Tobin, Leslie SO 3) Reid, Amanda SO 4) Rode, Devan FR 26.95 56.97 1:24.98 1:55.39 2:21.74 2:52.21 3:19.69 3:49.81

Event 26 Men 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Finals Points =============================================================================== 1 Texas Christian University 'A' 3:08.75 1) Tietze, David SR 2) Loper, Mitch SR 3) Del Valle, Yousif JR 4) McLachlan, Aaron SR 22.96 47.06 1:09.84 1:34.37 1:56.56 2:21.31 2:43.27 3:08.75 2 University of Louisiana Monroe 'A' 3:09.95 1) Habenicht, Sven 2) Cosma, Marius 3) Isakkson, Mathias 4) McConathy, Sean 23.05 47.14 1:09.79 1:34.84 1:57.10 2:22.16 2:44.68 3:09.95 3 University of Louisiana Monroe 'B' 3:40.41 1) Smith, Peter 2) Sanche, Sebastian 3) Birac, Marco 4) Harris, Benjamin 24.16 50.26 1:16.01 1:44.53 2:11.07 2:41.99 3:08.43 3:40.41 -- Texas Christian University 'C' X3:21.52 1) Bowman, Hugh FR 2) Gooch, George FR 3) Wherry, Kenneth JR 4) Chapman, Craig JR 22.84 48.27 1:12.09 1:39.05 2:03.31 2:31.25 2:54.81 3:21.52 -- Texas Christian University 'B' DQ 1) Norcross, Brent SO 2) Covey, Joe JR 3) Sandifer, Collin SR 4) Taylor, Jacob SR 23.12 49.05 1:11.87 1:37.85 2:01.16 2:27.74 2:50.97 DQ


    Cook Children's Albertsons
    Pepsi American Airlines