2005-06 Swimming & Diving Roster

 

Head Coach: Richard Sybesma
Assistant Coach: Kristina Straface
Assistant Coach: Erin Goodhart
Diving Coach: Wayne Chester
Graduate Assistant: Kristin Carson

Men's Roster

NameHeightClassEventsHometown (High School/Previous College)
Cameron Allred 5-11 So.Breaststroke/IMFort Worth, Texas (Southwest)
Teylor Arboleda 5-11 Sr.Freestyle/Butterfly/IMCaracas, Venezuela (Indian River C.C.)
Aran Bean 6-0 Jr.Breaststroke/Butterfly/FreestyleChittering, Australia (Guilford)
Jonathon Berrettini 6-1 So.Backstroke/FreestyleLewisville, Texas (Lewisville)
Yousif Del Valle 5-9 Jr.Sprints/FreestyleEl Paso, Texas (Eastwood)
Stephen Ferry 6-2Fr.SprintsJacksonville, Fla. (Episcopal)
Alejandro Gomez 6-0Jr.DistanceCaracas, Venezuela (Indian River C.C.)
George Gooch5-11Jr.Butterfly/FreestyleHumble, Texas (Humble)
Spencer Hall 5-11Fr.Breaststroke/IMHouston, Texas (Klein Forest)
Jason Hauck 6-0Fr.Freestyle/ButterflyEden Prairie, Minn. (Eden Prairie)
R.J. Hesselberg 5-3Fr.DivingSaskatoon, Canada (St. Joseph)
Kelly McCain5-7Sr.DivingCorpus Christi, Texas (Carroll)
Allan McCallum5-11Sr.Breaststroke/IMBozeman, Mont. (Bozeman)
Scott McCracken 6-1 So.FreestyleHouston, Texas (Tomball)
Brent Norcross 6-0Sr.Sprints/BackstrokeThe Woodlands, Texas (The Woodlands)
Diego Palacios 6-1Sr.Sprints/FreestyleHumble, Texas (Humble)
Zane Palmer 6-1So.Sprints/FreestyleLubbock, Texas (Lubbock)
Guillermo Ramirez 5-11Jr.Backstroke/SprintsCali, Columbia (Indian River C.C.)

Women's Roster

NameHeightClassEventsHometown (High School/Previous College)
Jennifer Antisdale5-5Sr.Sprints/ButterflySammamish, Wash. (Skyline)
Sarah Bardwell 5-9Fr.DistanceCypress, Texas (Cy-Fair)
Lori Birkhead5-10So.BackstrokeEl Paso, Texas (Montwood)
Kelley Black5-6So.ButterflySpring, Texas (Klein)
Christi Cannon5-3Jr.Freestyle/IMBaton Rouge, La. (Baton Rouge Magnet)
Leann Cathcart5-6Sr.Freestyle/BreaststrokeHenderson, N.C. (Webb (N.C.)/Longview (Texas)
Claudia Combs 5-0Jr.DivingLeague City, Texas (Clear Creek)
Rikki Covey5-7Jr.Freestyle/IMSpokane, Wash. (Penn State Univ.)
Kendra Decker 5-0Fr.Freestyle/ButterflyLubbock, Texas (Lubbock)
Emily Duerringer5-9So.Freestyle/ButterflyKingwood, Texas (Kingwood)
Leslie Finke 5-5Fr.ButterflyCorpus Christi, Texas (Mary Carroll)
Hannah Hale 5-5Fr.DivingGrapevine, Texas (Homeschool)
Ashley Iszkun 5-6Fr.DistanceBailey, Colo. (Arapahoe)
Kendra Jackson6-0Jr.Sprints/FreestyleGeorgetown, Texas (Georgetown)
Meredith Loechle5-3Sr.Butterfly/IMFort Mitchell, Ky. (Beechwood)
Maribeth Pottenger5-6So.Breaststroke/IMSan Antonio, Texas (Clark)
Michelle Pottenger5-6So.Freestyle/IMSan Antonio, Texas (Clark)
Amanda Reid5-9Sr.SprintsCentennial, Colo. (Smoky Hill)
Katie Rosen 5-5Fr.Breaststroke/IMSt. Louis, Mo. (Country Day)
Lydia Rosenblatt 5-3Fr.DivingLubbock, Texas (Coronado)
Karen Sandifer5-8Jr.FreestyleHouston, Texas (Langham Creek)
Kelly Seely5-8Sr.DivingFriendswood, Texas (Clear Brook)
Amanda Skinner5-6So.FreestyleParker, Colo. (Ponderosa)
Tara Sullivan5-6Jr.Sprints/FreestylePearland, Texas (Pearland)
Erica Tate5-6Jr.Sprints/Butterfly/FreestyleGrapevine, Texas (Grapevine)
Cheryl Townsend 5-6Fr.Butterfly/FreestylePietermaritzburg, South Africa (The Wykeham Collegiate)
Keilah Walker5-8So.Freestyle/IMArlington, Texas (Arlington)
Kelly Wannemacher5-8Jr.SprintsColumbus, Ohio (Upper Arlington)
Keleigh Wentworth5-6Jr.Butterfly/IM/FreestyleMidland, Texas (Midland)


    Cook Children's Albertsons
    Pepsi American Airlines