Men's SMU Results

Recap

Licensed to Southern Methodist University
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/7/2012 08:28 PM
                         Men's SMU vs TCU - 11/7/2012                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Southern Methodist University-NT  'A'              NT    1:32.36   11  
     1) Andriekus, Matas 20             2) Napier-Jameson, Matthew 21     
     3) Larsson, David J 23             4) Koops, Ryan A 21               
       24.03    25.85    21.81    20.67                                    
  2 1-2 Texas Christian University-NT  'A'                 NT    1:34.00    4  
     1) Robinson, Cooper W 19           2) Bui, Harrison S 18             
     3) Szilagyi, Adam 21               4) Price, Devin G 21              
       23.83    26.56    22.80    20.81                                    
  3 1-3 Texas Christian University-NT  'B'                 NT    1:34.48    2  
     1) Head, Nelson A 21               2) Story, Ford F 18               
     3) Azarias, Luiz C 20              4) Nix, Corey J 18                
       25.00    25.98    22.60    20.90                                    
  4 1-4 Southern Methodist University-NT  'B'              NT    1:34.50  
     1) Newton, Braeden D 20            2) Fletcher, Julian R 21          
     3) Martinez, Hugo 21               4) Jankovich, Tommy J 21          
       24.86    25.94    22.86    20.84                                    
  5 1-5 Southern Methodist University-NT  'C'              NT    1:42.15  
     1) McCann, Marshall J 19           2) Ochoa, Javi J 19               
     3) Mozdzen, Matthew T 19           4) Turk, Nelson J 20              
       25.79    29.88    23.62    22.86                                    
 
Event 2  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Stenfjord, Thor J     19 TX Christian-NT           NT    9:35.08    9  
      26.07   28.87   29.33   29.37   29.52   29.34   29.54   29.22
      29.46   29.30   29.34   28.74   28.58   28.89   28.75   28.77
      28.58   28.40   27.92   27.09                                
  2 1-2 Franz, Michael R      21 TX Christian-NT           NT    9:39.19    4  
      26.67   29.17   29.24   29.25   29.36   29.33   29.45   29.30
      29.13   29.11   29.26   28.76   29.09   28.83   29.26   29.23
      29.07   29.17   28.62   27.89                                
  3 1-3 Holloway, Eastman G   19 So. Methodist-NT          NT    9:41.77    3  
      27.06   29.05   29.42   29.30   29.21   29.36   29.40   29.58
      29.52   29.30   27.19   27.39   28.32   29.14   29.62   30.14
      29.96   30.04   29.68   29.09                                
  4 1-4 Van Allen, Ross W     21 TX Christian-NT           NT    9:44.14    2  
      26.72   29.36   29.76   29.68   29.33   29.54   29.67   29.55
      29.50   29.37   29.11   29.06   29.14   29.28   29.40   29.47
      29.42   29.49   29.03   28.26                                
  5 1-5 Andonie, Gabo         19 So. Methodist-NT          NT    9:50.46    1  
      26.53   29.09   29.07   29.33   29.47   29.42   29.22   29.38
      29.37   29.28   29.42   29.32   29.34   29.93   30.20   30.12
      30.63   30.86   30.63   29.85                                
  6 1-6 Johnson, Alex S       19 So. Methodist-NT          NT   10:15.45  
      26.75   29.52   29.63   29.88   29.95   30.22   30.18   30.34
      30.68   30.93   31.21   31.07   31.48   31.60   31.93   31.90
      32.51   31.99   32.03   31.65                                
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Hansen, Nicolai G     24 So. Methodist-NT          NT    1:41.10    9  
      23.27   25.35   25.99   26.49                                
  2 1-2 Roney, Matt P         21 So. Methodist-NT          NT    1:41.99    4  
      23.45   25.10   26.36   27.08                                
  3 1-3 Mangus, Josh L        19 TX Christian-NT           NT    1:43.28    3  
      24.00   26.08   26.74   26.46                                
  4 1-4 Arispe, Sebastian     20 TX Christian-NT           NT    1:43.81    2  
      23.97   26.19   26.77   26.88                                
  5 1-5 Van Allen, August R   19 TX Christian-NT           NT    1:44.23    1  
      24.35   26.02   27.00   26.86                                
  6 1-6 Andriunaitis, Giedri  21 So. Methodist-NT          NT    1:45.45  
      25.09   27.08   26.30   26.98                                
 -- 2- Gibson, Justin A       18 So. Methodist-NT          NT   X1:48.05  
      24.89   28.00   27.34   27.82                                
 -- 2- Towne, Mitchell R      18 So. Methodist-NT          NT   X1:48.18  
      25.54   26.35   28.05   28.24                                
 -- 2- Losch, Nathan E        21 TX Christian-NT           NT   X1:48.75  
      25.44   27.37   28.23   27.71                                
 
Event 4  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Szilagyi, Adam        21 TX Christian-NT           NT      49.19    9  
      24.17   25.02                                                
  2 1-2 Robinson, Cooper W    19 TX Christian-NT           NT      50.31    4  
      24.53   25.78                                                
  3 1-3 Andriekus, Matas      20 So. Methodist-NT          NT      50.86    3  
      24.83   26.03                                                
  4 1-4 Head, Nelson A        21 TX Christian-NT           NT      52.72    2  
      25.79   26.93                                                
  5 1-5 McRae, Scott L        20 So. Methodist-NT          NT      53.08    1  
      25.95   27.13                                                
  6 1-6 Santana, Eduardo A    20 So. Methodist-NT          NT      53.09  
      25.86   27.23                                                
 -- 2- McCann, Marshall J     19 So. Methodist-NT          NT     X54.62  
      26.92   27.70                                                
 -- 2- Lara, Fernando V       21 So. Methodist-NT          NT     X56.75  
      27.48   29.27                                                
 
Event 5  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Napier-Jameson, Matt  21 So. Methodist-NT          NT      57.73    9  
      26.95   30.78                                                
  2 1-2 Bui, Harrison S       18 TX Christian-NT           NT      57.91    4  
      27.22   30.69                                                
  3 1-3 Fletcher, Julian R    21 So. Methodist-NT          NT      57.99    3  
      26.76   31.23                                                
  4 1-4 Story, Ford F         18 TX Christian-NT           NT      58.24    2  
      27.30   30.94                                                
  5 1-5 Martinez, Hugo        21 So. Methodist-NT          NT    1:01.15    1  
      28.30   32.85                                                
  6 1-6 Adshead, Mitchell A   19 TX Christian-NT           NT    1:01.54  
      28.94   32.60                                                
 -- 2- Hall, Ryan R           20 TX Christian-NT           NT   X1:02.53  
      29.00   33.53                                                
 -- 2- Ochoa, Javi J          19 So. Methodist-NT          NT   X1:05.34  
      30.89   34.45                                                
 -- 2- Lara, Pablo A          19 So. Methodist-NT          NT   X1:08.26  
      31.79   36.47                                                
 -- 2- Kramer, Nick L         18 TX Christian-NT           NT        XDQ  
      28.27   32.19                                                
 
Event 6  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Azarias, Luiz C       20 TX Christian-NT           NT    1:50.84    9  
      24.61   27.88   28.48   29.87                                
  2 1-2 Whitten, Grayson B    19 TX Christian-NT           NT    1:52.88    4  
      25.64   28.67   29.08   29.49                                
  3 1-3 Saunders, Ryker E     20 TX Christian-NT           NT    1:53.33    3  
      25.37   28.58   29.07   30.31                                
  4 1-4 Rauth, Tyler J        19 So. Methodist-NT          NT    1:55.61    2  
      25.97   28.69   29.38   31.57                                
  5 1-5 Mulleady, Mace J      19 So. Methodist-NT          NT    1:56.41    1  
      25.71   28.94   30.10   31.66                                
  6 1-6 Smith, Mike B         22 So. Methodist-NT          NT    1:58.31  
      25.29   27.98   29.70   35.34                                
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Price, Devin G        21 TX Christian-NT           NT      21.03    9  
  2 1-2 Koops, Ryan A         21 So. Methodist-NT          NT      21.06    4  
  3 1-3 Larsson, David J      23 So. Methodist-NT          NT      21.11    3  
  4 1-4 Nix, Corey J          18 TX Christian-NT           NT      21.36    2  
  5 1-5 Jankovich, Tommy J    21 So. Methodist-NT          NT      21.51    1  
  6 1-6 Szilagyi, Adam        21 TX Christian-NT           NT      21.90  
 -- 2- Middleton, Hunter H    19 So. Methodist-NT          NT     X22.70  
 -- 2- Turk, Nelson J         20 So. Methodist-NT          NT     X23.38  
 
Event 8  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Burnett, Devin R      19 So. Methodist-NT          NP     346.88    9  
  2 1-2 Hodges, Hayden H      19 So. Methodist-NT          NP     317.48    4  
  3 1-3 Bradley, Ricky           TX Christian-NT           NP     297.45    3  
  4 1-4 Aceves, Adrian H      22 So. Methodist-NT          NP     252.00    2  
  5 1-5 Muller, Curtis           TX Christian-NT           NP     249.45    1  
  6 1-6 Evans, Sean              TX Christian-NT           NP     246.75  
 -- 1- Meinecke, Parker P     18 So. Methodist-NT          NP    X250.05  
 -- 1- Pitts, Dan R           18 So. Methodist-NT          NP    X276.98  
 
Event 9  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Larsson, David J      23 So. Methodist-NT          NT      45.73    9  
      22.05   23.68                                                
  2 1-2 Price, Devin G        21 TX Christian-NT           NT      45.98    4  
      22.60   23.38                                                
  3 1-3 Koops, Ryan A         21 So. Methodist-NT          NT      46.21    3  
      22.13   24.08                                                
  4 1-4 Nix, Corey J          18 TX Christian-NT           NT      46.78    2  
      22.42   24.36                                                
  5 1-5 Andriunaitis, Giedri  21 So. Methodist-NT          NT      47.36    1  
      22.56   24.80                                                
  6 1-6 Van Allen, August R   19 TX Christian-NT           NT      47.43  
      22.90   24.53                                                
 -- 2- Gibson, Justin A       18 So. Methodist-NT          NT     X49.19  
      23.91   25.28                                                
 -- 2- Hall, Ryan R           20 TX Christian-NT           NT     X49.58  
      23.41   26.17                                                
 -- 2- Turk, Nelson J         20 So. Methodist-NT          NT     X51.04  
      24.58   26.46                                                
 
Event 10  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Robinson, Cooper W    19 TX Christian-NT           NT    1:48.34    9  
      25.42   27.21   27.37   28.34                                
  2 1-2 Andriekus, Matas      20 So. Methodist-NT          NT    1:51.57    4  
      25.66   27.79   28.62   29.50                                
  3 1-3 Head, Nelson A        21 TX Christian-NT           NT    1:52.89    3  
      26.49   28.40   29.08   28.92                                
  4 1-4 Mangus, Josh L        19 TX Christian-NT           NT    1:53.34    2  
      26.21   28.25   29.46   29.42                                
  5 1-5 McRae, Scott L        20 So. Methodist-NT          NT    1:55.63    1  
      27.11   29.13   29.54   29.85                                
  6 1-6 Newton, Braeden D     20 So. Methodist-NT          NT    2:00.93  
      27.53   30.01   31.54   31.85                                
 -- 2- McCann, Marshall J     19 So. Methodist-NT          NT   X1:59.58  
      28.39   30.00   30.35   30.84                                
 -- 2- Lara, Fernando V       21 So. Methodist-NT          NT   X2:04.25  
      29.23   31.12   32.14   31.76                                
 
Event 11  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Fletcher, Julian R    21 So. Methodist-NT          NT    2:08.82    9  
      29.62   33.74   33.04   32.42                                
  2 1-2 Napier-Jameson, Matt  21 So. Methodist-NT          NT    2:09.79    4  
      28.59   32.40   34.05   34.75                                
  3 1-3 Adshead, Mitchell A   19 TX Christian-NT           NT    2:10.22    3  
      29.42   32.93   33.70   34.17                                
  4 1-4 Hansen, Nicolai G     24 So. Methodist-NT          NT    2:11.02    2  
      28.81   33.22   34.40   34.59                                
  5 1-5 Kramer, Nick L        18 TX Christian-NT           NT    2:13.88    1  
      29.33   33.40   35.07   36.08                                
 -- 1- Bui, Harrison S        18 TX Christian-NT           NT         DQ  
      28.56   32.69   33.14   33.12                                
 -- 2- Ochoa, Javi J          19 So. Methodist-NT          NT   X2:17.13  
      31.52   34.17   35.13   36.31                                
 -- 2- Lara, Pablo A          19 So. Methodist-NT          NT   X2:29.23  
      32.54   37.02   39.43   40.24                                
 
Event 12  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Holloway, Eastman G   19 So. Methodist-NT          NT    4:38.48    9  
      24.92   26.83   26.93   27.37   27.69   28.07   28.51   28.94
      29.62   29.60                                                
  2 1-2 Stenfjord, Thor J     19 TX Christian-NT           NT    4:39.79    4  
      25.59   27.75   28.27   28.80   28.91   29.03   28.88   28.11
      27.84   26.61                                                
  3 1-3 Franz, Michael R      21 TX Christian-NT           NT    4:40.14    3  
      25.54   27.68   28.33   28.58   28.87   28.68   28.72   28.40
      28.32   27.02                                                
  4 1-4 Arispe, Sebastian     20 TX Christian-NT           NT    4:42.40    2  
      24.90   28.15   28.50   28.84   29.00   29.23   29.37   28.77
      28.54   27.10                                                
  5 1-5 Roney, Matt P         21 So. Methodist-NT          NT    4:42.79    1  
      25.50   27.93   28.29   28.44   29.29   29.06   29.41   29.62
      28.64   26.61                                                
  6 1-6 Andonie, Gabo         19 So. Methodist-NT          NT    4:45.04  
      25.23   27.78   28.49   29.13   29.10   29.54   29.42   29.23
      29.13   27.99                                                
 -- 2- Losch, Nathan E        21 TX Christian-NT           NT   X4:53.33  
      27.48   29.66   30.17   30.24   30.05   29.91   30.02   30.04
      28.87   26.89                                                
 -- 2- Towne, Mitchell R      18 So. Methodist-NT          NT   X4:53.45  
      28.05   29.78   30.12   29.38   29.74   28.81   29.92   29.90
      29.98   27.77                                                
 -- 2- Johnson, Alex S        19 So. Methodist-NT          NT   X4:53.48  
      27.20   30.07   29.76   29.96   29.99   29.64   30.03   30.04
      29.08   27.71                                                
 
Event 13  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Larsson, David J      23 So. Methodist-NT          NT      50.20    9  
      23.99   26.21                                                
  2 1-2 Szilagyi, Adam        21 TX Christian-NT           NT      50.50    4  
      23.92   26.58                                                
  3 1-3 Azarias, Luiz C       20 TX Christian-NT           NT      50.74    3  
      23.41   27.33                                                
  4 1-4 Saunders, Ryker E     20 TX Christian-NT           NT      51.82    2  
      24.11   27.71                                                
  5 1-5 Mulleady, Mace J      19 So. Methodist-NT          NT      51.85    1  
      24.30   27.55                                                
  6 1-6 Martinez, Hugo        21 So. Methodist-NT          NT      52.13  
      23.91   28.22                                                
 -- 2- Rauth, Tyler J         19 So. Methodist-NT          NT     X52.37  
      24.25   28.12                                                
 -- 2- Mozdzen, Matthew T     19 So. Methodist-NT          NT     X53.83  
      25.01   28.82                                                
 
Event 14  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Burnett, Devin R      19 So. Methodist-NT          NP     387.90    9  
  2 1-2 Hodges, Hayden H      19 So. Methodist-NT          NP     362.40    4  
  3 1-3 Pitts, Dan R          18 So. Methodist-NT          NP     300.38    3  
  4 1-4 Bradley, Ricky           TX Christian-NT           NP     281.02    2  
  5 1-5 Evans, Sean              TX Christian-NT           NP     262.42    1  
  6 1-6 Muller, Curtis           TX Christian-NT           NP     258.45  
 -- 1- Meinecke, Parker P     18 So. Methodist-NT          NP    X237.07  
 -- 1- Aceves, Adrian H       22 So. Methodist-NT          NP    X282.23  
 
Event 15  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Bui, Harrison S       18 TX Christian-NT           NT    1:55.48    9  
      24.84   29.15   33.36   28.13                                
  2 1-2 Azarias, Luiz C       20 TX Christian-NT           NT    1:55.84    4  
      24.16   29.98   34.68   27.02                                
  3 1-3 Robinson, Cooper W    19 TX Christian-NT           NT    1:55.89    3  
      24.40   27.45   35.59   28.45                                
  4 1-4 Santana, Eduardo A    20 So. Methodist-NT          NT    1:56.91    2  
      24.84   29.73   34.55   27.79                                
  5 1-5 McRae, Scott L        20 So. Methodist-NT          NT    1:58.38    1  
      25.75   29.24   35.80   27.59                                
  6 1-6 McCann, Marshall J    19 So. Methodist-NT          NT    2:02.65  
      26.97   29.53   37.01   29.14                                
 -- 2- Adshead, Mitchell A    19 TX Christian-NT           NT   X1:57.69  
      26.06   29.45   33.79   28.39                                
 -- 2- Lara, Fernando V       21 So. Methodist-NT          NT   X2:03.72  
      26.67   31.71   36.79   28.55                                
 -- 2- Newton, Braeden D      20 So. Methodist-NT          NT   X2:03.99  
      26.36   31.08   37.78   28.77                                
 
Event 16  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 1-1 Southern Methodist University-NT  'A'              NT    3:04.55   11  
     1) Andriunaitis, Giedrius 21       2) Hansen, Nicolai G 24           
     3) Roney, Matt P 21                4) Koops, Ryan A 21               
       22.47    47.19    21.92    45.63    21.95    46.28    21.38    45.45
  2 1-2 Texas Christian University-NT  'A'                 NT    3:05.41    4  
     1) Nix, Corey J 18                 2) Arispe, Sebastian 20           
     3) Van Allen, August R 19          4) Price, Devin G 21              
       22.17    46.56    22.45    46.95    22.26    46.53    21.39    45.37
  3 1-3 Southern Methodist University-NT  'B'              NT    3:10.95    2  
     1) Mulleady, Mace J 19             2) Martinez, Hugo 21              
     3) Smith, Mike B 22                4) Andriekus, Matas 20            
       23.46    48.95    22.45    46.97    22.79    47.67    22.33    47.36
  4 1-4 Texas Christian University-NT  'B'                 NT    3:11.22  
     1) Saunders, Ryker E 20            2) Mangus, Josh L 19              
     3) Kramer, Nick L 18               4) Stenfjord, Thor J 19           
       23.29    48.43    22.20    46.79    22.85    48.10    22.83    47.90
  5 1-5 Southern Methodist University-NT  'C'              NT    3:18.69  
     1) Middleton, Hunter H 19          2) Gibson, Justin A 18            
     3) Fletcher, Julian R 21           4) Turk, Nelson J 20              
       23.64    50.04    23.32    49.54    22.53    48.22    24.06    50.89
  6 1-6 Texas Christian University-NT  'C'                 NT    3:21.86  
     1) Losch, Nathan E 21              2) Hall, Ryan R 20                
     3) Whitten, Grayson B 19           4) Story, Ford F 18               
       24.44    50.57    23.51    49.74    24.31    51.63    23.09    49.92


    Cook Children's Albertsons
    Pepsi American Airlines