TCU Track Grabs Three First Place Medals In Lubbock

Bradley Reed

Bradley Reed

Feb. 5, 2005

Lubbock, Texas -

The TCU Flyin' Frogs men's and women's track & field teams brought home three first place medals from the Wes Kittley Invitational, held at the Athletic Training Center on the campus of Texas Tech University on Saturday.
 
The Frogs got winning marks from Kip Kangogo in the mile run (4:06.78), MaKeatha Cooper in the 55-meter hurdles (8.02) and Cassie Hostick in the 1,000-meter run (2:57.79).
 
"Overall I was pleased with our effort," said first year head coach Darryl Anderson. "I thought we competed better here today than we did two weeks ago. We're moving in the right direction. The highlights on the men's side had to be Kip winning the mile in easy fashion and freshman Bradley Reed performing well in both the 55-meter dash and on our 4x4 relay team. On the women's side, MaKeatha looked strong in winning the hurdles and Cassie ran well to take the 1,000."
 
Other Frogs turning in top three performances included Bradley Reed in the 55 (2nd-6.26); Otis McDaniel in the 200 (3rd-21.63); Marquita Davis in the 400 (2nd-55.51); Deborah Jones in the 400 (3rd-55.87); Gina Messamer in the 600 yard dash (3rd-1:30.97); Johnathan Bundren in the 1000 (2nd-2:32.50); Jackson Langat in the mile (3rd-4:19.64); Calandra Stewart in the mile (2nd-5:05.22); Halie Bullin in the mile (3rd-5:08.72); Zelma Wade in the shot put (2nd-12.99m); the men's 4x400 meter relay team (2nd-3:10.44); and the women's 4x400 meter relay unit (2nd-3:46.63).
 
The Frogs return to the track next weekend when they travel to Fayetteville, Arkansas to take part in the Razorback Invitational, February 11 and 12.
 
TCU Results:
 
Men:
 
55-meter Dash (Prelims): Bradley Reed 6.40q; Otis McDaniel 6.46q; Delwayne Delaney 6.48q;
 
55-meter Dash (Finals): 2. Bradley Reed 6.26; 5. Delwayne Delaney 6.43; 6. Otis McDaniel 6.51.
 
200-meter Dash: 3. Otis McDaniel 21.63; 9. Delwayne Delaney 21.86; 18. Jay Cooper 22.31.
 
400-meter Dash: 3. Che Chavez 48.11; 5. Brett Wilson 48.51.
 
1000-meter Run: 2. Johnathan Bundren 2:32.50; 4. Houston Bolin 2:35.60.
 
Mile Run: 1. Kip Kangogo 4:06.78; 3. Jackson Langat 4:19.64; 10. Alex Morris 4:31.11; 11. Steven Solazzo 4:31.38; 12. Matt Manly 4:31.90; 18. Steven Lenney 4:42.19; 22. J.T. Reinert 4:48.86; 23. Brett McKnight 4:50.60.
 
5000 meter Run: 4. Cody Cook 16:19.62.
 
4x400m Relay: 2. TCU (Quincy Butler, Che Chavez, Jay Cooper, Bradley Reed) 3:10.44.
 
Long Jump: 5. Jonathan Jackson 7.04m (23-01.25); -. Mark Lettieri Foul
 
Weight Throw: 4. Cody Moore 14.82m (48-07.50); 11. Joey Kramer 11.39m (37-04.50).
 
Shot Put: 11. Cody Moore 14.07m (46-02.00).
 
Women:
 
55-meter Dash (Prelims): Jamee Jones 7.14q.
 
55-meter Dash (Finals): 8. Jamee Jones 7.12.
 
200-meter Dash: 6. Deborah Jones 24.81; 7. Jamee Jones 24.83; 10. Marquita Davis 24.92; 11.
Kandis Bell 25.00; 15. MaKeatha Cooper 25.36; 16. Nathandra John 25.37; 31. Jordan Durham 26.26.
 
400 meter Dash: 2. Marquita Davis 55.51; 3. Deborah Jones 55.87; 15. Julie Curtis 1:00.95.
 
600-yard Dash: 3. Gina Messamer 1:30.97.
 
800-meter Run: 4. Justina Malone 2:17.28; 15. Elese Dawson 2:33.57.
 
1000-meter Run: 1. Cassie Hostick 2:57.79.
 
Mile Run: 2. Calandra Stewart 5:05.22; 3. Halie Bullin 5:08.72; 4. Katrina Zielinski 5:22.75; 8. McKale Davis 5:32.19.
 
55-meter Hurdles (Prelims): MaKeatha Cooper 8.14q; Julie Curtis 8.74q.
 
55-meter Hurdles (Finals): 1. MaKeatha Cooper 8.02; 8. Julie Curtis 8.67.
 
4x400m Relay: 2. TCU (Marquita Davis, Jordan Durham, MaKeatha Cooper, Deborah Jones) 3:46.63.
 
Shot Put: 2. Zelma Wade 12.99m (42-07.50).

 

 


    Cook Children's Albertsons
    Pepsi American Airlines