Bustamante Wins Bonus Matches at Regionals

Rodolfo Bustamante

Rodolfo Bustamante

Oct. 20, 2013


FORT WORTH, Texas - Rodolfo Bustamante won the bonus bracket at the USTA/ITA Texas Regional Championship in Waco, Texas on Sunday for the TCU men's tennis team.

Bustamante posted three straight wins over Nikita Lis of Lamar (6-0, 7-6), Juuso Laitinen of Lamar (7-6, 7-6) and Zach Yablon of Rice (6-2, 7-5) to win the bracket.

The Horned Frogs also got wins from the doubles tandems of Nick Chappell and Will Stein and Andres Alfonzo and Blake Wiggins. Chappell and Stein defeated Javier Perez and Austin Robles of Incarnate Word in the second round of the doubles consolation bracket 8-5 and then beat Lis and Steven McMullan of Lamar 8-2.

Alfonzo and Wiggins earned a bye in the second round and then also earned another win after Tucker Brown and Josip Smoljan withdrew because of injury. Both teams will play in the quarterfinals of the doubles consolation bracket at 9 a.m. tomorrow.

TCU concluded action in the main draw singles bracket on Sunday with Chappell and Dachs falling in the Round of 16. Both Frogs fell in three sets to their opponents with Dachs losing to Junior Ore of Texas A&M 3-6, 6-3, 6-4, while Chappell lost to Shane Vinsant of Texas A&M 2-6, 6-3, 6-2.

USTA/ITA Texas Regional - TCU Results

DOUBLES
Round of 16
Holiner/Naumann d. Bustamante/Lugones: 8-6
Minavi/Moreiras d. Blake/Daniel

DOUBLES CONSOLATION
Second Round
Chappell/Stein d. Javier Perez/Austin Robles - UIW: 8-5

Third Round
Chappell/Stein d. Lis/McMullan - UTA: 8-2
Alfonzo/Wiggins d. Tucker Brown/Josip Smoljan - UIW: Wo (inj)

SINGLES
Round of 32
Nick Chappell d. Brandon Davis: 6-1, 6-2
Arnau Dachs d. Alex Sanders: 6-4, 6-4
Jeremy Efferding d. Facundo Lugones: 6-3, 6-2
Mate Zsiga d. Andres Alfonzo: 6-4, 6-4
Tony Lupieri d. Will Stein: 6-1, 6-2

Round of 16
Junior Ore d. Arnau Dachs: 3-6, 6-3, 6-4
Shane Vinsant d. Nick Chappell: 2-6, 6-3, 6-2

SINGLES CONSOLATION
Round Two
Hudson Blake d. Nico Argritelley - ACU: 6-3, 7-6(4)
Nate Lammons - SMU d. Blake Wiggins - TCU: 6-4, 6-3

Round Three
Joel Rubio - UTSA d. Hudson Blake - TCU: 6-3, 6-0

BONUS MATCHES
Quarterfinals
Rodolfo Bustamante d. Nikita Lis - Lamar: 6-0, 7-6

Semifinals
Rodolfo Bustamante d. Juuso Laitinen - Lamar: 7-6(4), 7-6(4)

Finals
Rodolfo Bustamante d. Zach Yablon - Rice: 6-2, 7-5


 

 


    Cook Children's Albertsons
    Pepsi