Afternoon Results




U of L vs TCU vs UC - 11/2/2002 Results

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Texas Christian University-NT 'A' NT 1:47.64 1) Swearingen, Kate 2) Proffitt, Liz 3) Strawn, Tiffany 4) Cathcart, Leann 27.66 30.38 25.65 23.95 2 Cincinnati 'A' NT 1:49.45 1) Gowens, Louise 2) Gustafsson, Emma 3) Degenstein, Ann 4) Jorgensen, Nelly 28.35 30.68 26.23 24.19 3 Cincinnati 'B' NT 1:53.17 1) Vaicaityte, Akvilina 2) Richardson, Kim 3) Hayes, Nicole 4) Gilkison, Emily 28.93 31.73 27.15 25.36 4 Texas Christian University-NT 'B' NT 1:54.49 1) Moreau, Aimee 2) Ferguson, Amber 3) Shiu, Margot 4) Schell, Katie 28.76 32.93 28.11 24.69 5 University of Louisville-KY 'A' NT 1:54.67 1) Basler, Stephanie SR 2) Wyatt, Stephanie FR 3) Densmore, Meg FR 4) Bullock, Lauren FR 30.27 31.76 27.10 25.54 6 Cincinnati 'C' NT 2:02.44 1) Hewitt, Louise 2) Fehring, Krista 3) Funk, Kristen 4) Weis, Elizabeth 33.55 34.30 28.88 25.71

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Texas Christian University-NT 'A' NT 1:35.23 1) Chapman, Craig 2) Sandifer, Collin 3) Nunez, Kyle 4) Parkinson, Jeff 24.58 26.81 22.89 20.95 2 Cincinnati 'A' NT 1:35.88 1) Ramos, Andre 2) Willison, Stuart 3) Seither, Joe 4) Walkley, Quinn 25.39 26.79 22.59 21.11 3 Cincinnati 'B' NT 1:38.60 1) Bayata, Enrique 2) Marshall, Steve 3) Yearwood, Ryan 4) Davis, Nzinga 25.57 27.65 23.71 21.67 4 University of Louisville-KY 'A' NT 1:39.35 1) Mittel, Joseph JR 2) Winchester, James JR 3) Lofgren, Nils SR 4) Grieb, Jacob SR 25.49 27.82 24.20 21.84 5 Texas Christian University-NT 'B' NT 1:39.90 1) Loper, Mitch 2) McCallum, Allan 3) Kizer, Dana 4) Tietze, David 26.22 28.42 23.70 21.56 -- Cincinnati 'C' NT SCR 1) 2) Wethington, Steve 3) Piccio, Carlo 4) Shapero, Kyle

Event 3 Girls 400 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gowens, Louise UC NT 4:26.99 28.79 32.01 34.50 32.69 39.36 38.67 31.34 29.63 2 Rye, Tricia UC NT 4:38.23 30.50 34.02 36.90 36.47 38.26 37.71 32.62 31.75 3 Powell, Melissa Tcu-NT NT 4:43.01 30.41 34.12 37.45 37.73 38.65 39.03 32.84 32.78 4 Hagen, Kelly UC NT x4:45.68 30.75 35.26 37.63 37.70 39.76 41.35 32.28 30.95 5 Loechle, Meredith Tcu-NT NT 4:52.83 30.85 34.48 39.07 38.40 41.41 41.67 33.96 32.99 6 Mayne, Sara SR UL-KY NT 5:00.90 32.87 36.52 37.11 36.69 44.38 45.65 33.43 34.25 7 Morgan, Brooke SR UL-KY NT 5:03.43 32.68 37.37 38.38 37.64 44.52 44.05 34.89 33.90 -- Degenstein, Ann UC NT SCR -- Livingston, Tori UC NT SCR

Event 4 Boys 400 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Piccio, Carlo UC NT 4:01.22 25.96 29.32 30.59 29.46 35.38 34.71 28.39 27.41 2 Davison, Scott UC NT 4:11.55 27.26 30.83 32.14 31.77 36.39 36.42 28.57 28.17 3 Rule, Dan Tcu-NT NT 4:19.81 27.38 31.12 32.48 32.22 38.87 38.53 30.07 29.14 4 McCure, Scott Tcu-NT NT 4:23.36 26.91 30.85 33.71 33.08 38.85 39.36 30.89 29.71 5 Brewster, Ryan UL-KY NT 4:49.17 29.17 35.60 36.71 36.16 43.12 42.70 33.06 32.65 -- Wherry, Kenneth Tcu-NT NT X4:30.48 27.44 31.84 35.26 35.48 38.70 39.30 31.91 30.55 -- Gustavsson, David UC NT SCR -- Donovan, Andy Tcu-NT NT SCR

Event 5 Girls 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Strawn, Tiffany Tcu-NT NT 57.20 27.01 30.19 2 Degenstein, Ann UC NT 58.38 27.67 30.71 3 Antisdale, Jennife Tcu-NT NT 59.54 27.83 31.71 4 Wyatt, Stephanie FR UL-KY NT 59.95 28.38 31.57 5 Densmore, Meg FR UL-KY NT 59.96 28.34 31.62 6 Livingston, Tori UC NT 1:00.15 28.52 31.63 7 Shiu, Margot Tcu-NT NT x1:01.11 28.79 32.32 8 Hayes, Nicole UC NT x1:01.48 28.90 32.58 -- Hewitt, Louise UC NT X1:06.08 31.44 34.64 -- Gowens, Louise UC NT SCR -- Tobin, Leslie Tcu-NT NT SCR -- Funk, Kristen UC NT SCR

Event 6 Boys 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gustavsson, David UC NT 50.25 23.44 26.81 2 Nunez, Kyle Tcu-NT NT 52.31 24.63 27.68 3 Seither, Joe UC NT 52.46 24.59 27.87 4 Lofgren, Nils SR UL-KY NT 53.45 24.97 28.48 5 Yearwood, Ryan UC NT x53.73 25.03 28.70 6 Kizer, Dana Tcu-NT NT 54.89 25.84 29.05 7 Covey, Joe Tcu-NT NT x56.45 25.87 30.58 -- Ramos, Andre UC NT SCR -- Fowler, Chris UC NT SCR

Event 7 Girls 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bullock, Lauren FR UL-KY NT 1:55.45 27.11 28.80 29.77 29.77 2 Irons, Erin Tcu-NT NT 1:56.32 27.31 29.62 29.82 29.57 3 Champ, Lisa Tcu-NT NT 1:58.46 28.30 29.99 30.77 29.40 4 Hagen, Kelly UC NT 1:58.92 28.50 30.46 30.42 29.54 5 Nicolletta, Angie SO UL-KY NT 2:00.71 28.48 30.62 31.01 30.60 6 Vaicaityte, Akvili UC NT 2:02.19 28.69 30.75 31.82 30.93 7 Stevens, Andrea Tcu-NT NT x2:06.82 28.97 31.91 32.86 33.08 -- Reid, Amanda Tcu-NT NT X2:07.38 29.29 32.18 33.19 32.72 -- McAdams, Christie Tcu-NT NT X2:08.13 29.22 32.36 33.61 32.94 -- Antisdale, Jennife Tcu-NT NT SCR -- Weis, Elizabeth UC NT SCR -- Conrad, Shauna UC NT SCR

Event 8 Boys 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Parkinson, Jeff Tcu-NT NT 1:45.28 24.55 26.10 27.08 27.55 2 Chapman, Craig Tcu-NT NT 1:45.72 24.75 27.03 26.71 27.23 3 Shapero, Kyle UC NT 1:47.96 25.46 26.64 27.83 28.03 4 Bayata, Enrique UC NT 1:49.85 24.57 27.38 28.23 29.67 5 Schwartz, Eric FR UL-KY NT 1:50.86 26.01 28.08 28.67 28.10 6 Souza, Vinnie JR UL-KY NT 1:51.46 25.84 28.13 29.60 27.89 7 Coyle, Byron Tcu-NT NT x1:52.92 25.29 27.62 30.03 29.98 8 Kline, Josh UC NT x1:53.01 27.14 28.51 29.10 28.26 9 Thomas, Tim SO UL-KY NT x1:54.53 26.22 29.07 29.90 29.34 -- Seither, Joe UC NT SCR

Event 9 Girls 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gustafsson, Emma UC NT 1:06.66 32.03 34.63 2 Rye, Tricia UC NT 1:07.87 32.74 35.13 3 Proffitt, Liz Tcu-NT NT 1:08.08 32.36 35.72 4 Powell, Melissa Tcu-NT NT 1:08.96 33.26 35.70 4 Richardson, Kim UC NT x1:08.96 33.49 35.47 6 Cathcart, Leann Tcu-NT NT x1:10.66 33.45 37.21 -- Ferguson, Amber Tcu-NT NT X1:11.53 34.64 36.89 -- Fehring, Krista UC NT X1:13.82 34.80 39.02 -- Degenstein, Ann UC NT SCR -- DeBruin, Dominique UC NT SCR

Event 10 Boys 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gustavsson, David UC NT 59.07 28.08 30.99 2 Sandifer, Collin Tcu-NT NT 59.96 28.40 31.56 3 Willison, Stuart UC NT 1:00.33 28.31 32.02 4 McCallum, Allan Tcu-NT NT 1:01.71 28.99 32.72 5 Marshall, Steve UC NT x1:02.07 29.10 32.97 6 Winchester, James JR UL-KY NT 1:02.99 28.65 34.34 7 Taylor, Jacob Tcu-NT NT x1:03.04 29.49 33.55 8 Maynard, Ryan JR UL-KY NT 1:03.32 29.28 34.04 -- Wethington, Steve UC NT XNS

Event 11 Girls 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gowens, Louise UC NT 59.43 29.35 30.08 2 Strawn, Tiffany Tcu-NT NT 59.44 29.07 30.37 3 Swearingen, Kate Tcu-NT NT 59.64 29.36 30.28 4 Moreau, Aimee Tcu-NT NT x1:00.58 29.67 30.91 5 Gilkison, Emily UC NT 1:04.88 31.43 33.45 6 Basler, Stephanie SR UL-KY NT 1:05.78 31.70 34.08 7 Weis, Elizabeth UC NT x1:08.08 32.93 35.15 -- Livingston, Tori UC NT SCR -- Hayes, Nicole UC NT SCR

Event 12 Boys 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Chapman, Craig Tcu-NT NT 52.44 25.82 26.62 2 Mittel, Joseph JR UL-KY NT 53.80 26.13 27.67 2 Ramos, Andre UC NT 53.80 26.32 27.48 4 Walkley, Quinn UC NT 54.64 26.80 27.84 5 Bayata, Enrique UC NT x54.67 27.03 27.64 6 Spittler, Felix FR UL-KY NT 55.41 27.18 28.23 7 Loper, Mitch Tcu-NT NT 55.44 26.81 28.63 8 Farnham, Jon FR UL-KY NT x56.76 27.37 29.39 9 Norcross, Brent Tcu-NT NT x57.24 27.31 29.93 -- Davis, Nzinga UC NT X56.26 27.20 29.06 -- Fowler, Chris UC NT SCR

Event 13 Girls 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Degenstein, Ann UC NT 10:18.19 29.26 31.92 31.83 31.99 31.57 31.09 31.37 31.15 31.02 31.11 30.71 30.96 31.00 31.29 30.75 30.94 30.72 30.64 30.01 28.86 2 Livingston, Tori UC NT 10:35.83 30.40 32.22 32.64 32.69 32.56 32.45 32.42 32.23 32.17 32.20 31.78 31.89 31.66 31.66 31.41 31.49 31.44 31.32 31.06 30.14 3 Antisdale, Jennife Tcu-NT NT 10:40.30 28.66 31.29 31.91 32.56 32.60 32.87 32.74 33.06 32.95 32.71 32.53 32.49 32.58 32.49 32.59 32.13 31.70 31.48 31.00 29.96 4 Murphy, Sarah Tcu-NT NT 10:43.40 29.92 32.59 32.47 32.55 32.40 32.45 32.57 32.49 32.26 32.15 31.97 32.27 32.24 32.33 32.46 32.47 32.08 32.21 32.26 31.26 5 Shiu, Margot Tcu-NT NT x10:57.17 29.90 32.10 32.35 32.87 32.59 32.88 32.63 32.80 32.60 32.80 33.06 33.40 33.61 33.51 33.39 33.60 33.32 33.38 33.36 33.02 6 Hewitt, Louise UC NT x11:04.25 30.66 33.72 34.04 33.84 33.42 33.71 33.43 33.26 33.66 33.17 33.51 33.27 33.28 33.59 33.47 33.14 33.31 33.27 32.74 31.76 7 Isaacs, Ann SO UL-KY NT 11:08.56 30.19 32.74 33.08 32.65 32.68 33.33 33.74 33.78 34.09 34.33 34.26 33.45 33.40 33.89 34.34 34.20 34.00 34.07 33.76 32.58 -- Tobin, Leslie Tcu-NT NT X11:09.18 30.07 33.04 33.35 33.33 33.31 33.98 33.89 33.74 34.22 34.06 33.90 33.89 33.71 33.98 34.36 33.59 33.91 33.70 32.59 32.56 -- Sutton, Jessica Tcu-NT NT X11:40.85 31.81 35.33 35.18 35.79 35.21 35.77 35.76 36.05 34.72 35.12 35.31 35.51 35.83 35.24 35.79 35.27 34.77 34.82 34.41 33.16 -- Gowens, Louise UC NT SCR -- Conrad, Shauna UC NT SCR

Event 14 Boys 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Davison, Scott UC NT 9:29.23 27.21 28.44 29.05 29.29 29.34 29.55 29.04 29.37 29.07 28.98 28.66 28.30 28.39 28.27 27.75 27.72 27.50 27.93 27.96 27.41 2 Piccio, Carlo UC NT 9:35.35 26.87 29.23 29.37 29.53 29.57 29.52 29.35 29.24 29.17 28.84 28.57 28.64 28.57 29.11 28.78 28.93 28.35 28.32 28.42 26.97 3 Donovan, Andy Tcu-NT NT 9:56.45 26.82 29.42 29.38 29.77 29.67 29.70 29.72 29.92 29.95 30.12 30.28 30.41 30.41 30.38 30.48 30.29 30.40 30.19 30.14 29.00 4 Kline, Josh UC NT x10:00.99 28.27 30.07 30.32 30.74 30.81 30.62 30.27 29.76 29.84 29.88 29.90 29.94 30.07 30.43 30.29 30.09 30.24 30.03 30.20 29.22 5 Graham, Rilus Tcu-NT NT 10:19.05 27.24 30.41 30.65 30.65 30.84 30.74 30.98 30.96 31.29 31.36 31.97 31.54 31.88 31.79 31.79 31.58 31.49 30.94 30.42 30.53 6 Coyle, Byron Tcu-NT NT x10:23.33 27.39 28.63 29.05 29.73 30.63 31.77 32.23 31.82 30.57 31.44 31.87 31.70 32.19 32.21 32.34 31.97 31.74 31.81 31.94 32.30 7 Gray, Travis FR UL-KY NT 10:35.08 28.46 30.82 31.19 31.26 31.72 31.73 32.06 31.91 32.15 32.00 32.10 32.01 32.59 32.37 32.44 32.23 32.56 32.29 32.28 30.91 8 Holton, Brian SR UL-KY NT 10:40.64 28.45 31.43 32.14 32.15 32.32 32.18 32.49 32.50 32.33 32.73 32.44 32.78 32.39 32.30 32.48 32.24 32.31 31.97 32.14 30.87

Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Texas Christian University-NT 'A' NT 1:37.10 1) Irons, Erin 2) Stevens, Andrea 3) Schell, Katie 4) Cathcart, Leann 24.46 23.87 24.58 24.19 2 Cincinnati 'A' NT 1:38.24 1) Vaicaityte, Akvilina 2) Hayes, Nicole 3) Gilkison, Emily 4) Jorgensen, Nelly 25.47 24.49 24.61 23.67 3 Texas Christian University-NT 'B' NT 1:41.04 1) Moreau, Aimee 2) Champ, Lisa 3) McAdams, Christie 4) Reid, Amanda 25.46 24.81 25.28 25.49 4 University of Louisville-KY 'A' NT 1:41.51 1) Nicolletta, Angie SO 2) Wyatt, Stephanie FR 3) Densmore, Meg FR 4) Bullock, Lauren FR 25.90 24.86 25.58 25.17 5 Cincinnati 'B' NT 1:44.34 1) Livingston, Tori 2) Richardson, Kim 3) Gustafsson, Emma 4) Weis, Elizabeth 25.67 26.51 26.11 26.05 6 Cincinnati 'C' NT 1:48.66 1) Fehring, Krista 2) Hagen, Kelly 3) Funk, Kristen 4) Rye, Tricia 28.71 25.80 26.70 27.45

Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Cincinnati 'A' NT 1:25.33 1) Gustavsson, David 2) Seither, Joe 3) Walkley, Quinn 4) Yearwood, Ryan 21.55 21.42 21.25 21.11 2 Texas Christian University-NT 'A' NT 1:26.17 1) Kizer, Dana 2) Parkinson, Jeff 3) Tietze, David 4) Loper, Mitch 21.90 21.48 21.65 21.14 3 University of Louisville-KY 'A' NT 1:29.98 1) Thomas, Tim SO 2) Grieb, Jacob SR 3) Farnham, Jon FR 4) Souza, Vinnie JR 22.94 21.99 22.85 22.20 4 Texas Christian University-NT 'B' NT 1:30.20 1) Taylor, Jacob 2) McCure, Scott 3) Covey, Joe 4) Sandifer, Collin 22.67 22.42 22.51 22.60 5 Cincinnati 'B' NT 1:30.27 1) Davis, Nzinga 2) Davison, Scott 3) Marshall, Steve 4) Shapero, Kyle 22.64 22.20 23.05 22.38 6 Cincinnati 'C' NT 1:33.98 1) Willison, Stuart 2) Piccio, Carlo 3) Kline, Josh 4) Ramos, Andre 23.32 24.81 23.28 22.57

Event 17 Girls 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Drummond, Jerilyn JR UL-KY NT 274.88 2 Mader, Allyson SO UL-KY NT 233.55 3 Collins, Katie SR UL-KY NT x233.40 4 Seely, Kelly Tcu-NT NT 218.10 5 McLamb, Codi Tcu-NT NT 204.53 6 Goosey, Tracey UL-KY NT x200.33 7 Jones, Rachael Tcu-NT NT x190.80

Event 18 Boys 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 McCain, Kelly Tcu-NT NT 292.20 2 Wilkinson, Sean JR UL-KY NT 288.60 3 Hummel, Chad Tcu-NT NT 260.70 4 Marschner, Richard JR UL-KY NT 242.55 5 Gebren, Stephen Tcu-NT NT x237.45


 

 


    Cook Children's Albertsons
    Pepsi