TCU 129, ULM 101

Jan. 17, 2003

Recap

Licensed to Indian Aquatic Club        Hy-Tek's Meet Manager 1/17/2003 08:23 PM
                           TCU -vs- ULM - 1/17/2003
                                    Results

Event 1 Girls 400 SC Meter Medley Relay =============================================================================== School Finals Points =============================================================================== 1 Texas Christian University 'A' 4:02.64 11 1) Swearingen, Kate 2) Proffitt, Liz 3) Strawn, Tiffany 4) Moreau, Aimee 2 University of Louisiana /monro-LA 'A' 4:07.24 4 1) Beene, Claire E 18 2) Billips, Randee D 18 3) Tennison, Sarah C 18 4) Lespreance, Cassidy F 18 3 Texas Christian University 'B' 4:11.71 2 1) Champ, Lisa 2) Powell, Melissa 3) Loechle, Meredith 4) McAdams, Christie 4 University of Louisiana /monro-LA 'B' 4:29.05 1) Smith, Meghan K 19 2) Badre, Gwen M 21 3) Danos, Meagan A 18 4) Walker, Marnie W 19

Event 2 Boys 400 SC Meter Medley Relay =============================================================================== School Finals Points =============================================================================== 1 Texas Christian University 'A' 3:30.11 11 1) Ewert, Aaron 2) Standifer, Colin 3) McLachian, Aaron 4) Parkinson, Jeff 24.77 51.02 1:18.19 1:50.71 2:14.14 2:41.64 3:04.86 3:30.11 2 University of Louisiana /monro-LA 'A' 3:32.07 4 1) Habenicht, Sven 19 2) Amanrich, Julien R 23 3) Cosma, Marius 22 4) Palacios, Diego E 18 25.68 53.91 1:21.37 1:53.72 2:17.07 2:44.10 3:06.81 3:32.07 3 Texas Christian University 'B' 3:34.21 2 1) Chapman, Craig 2) McCallum, Allen 3) Nunez, Kyle 4) Norcross, Brent 52.29 1:20.40 1:53.54 2:17.19 2:46.14 3:08.78 3:34.21 4 University of Louisiana /monro-LA 'B' 3:35.14 1) Caliva, Nick D 20 2) Birac, Marko 17 3) Smith, Peter 18 4) Cloutet, Billy E 19 26.60 55.10 1:22.27 1:53.75 2:18.01 2:46.58 3:09.12 3:35.14

Event 3 Girls 1000 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Guerra, Maria A 19 Ulm-LA 10:36.09 9 2 Murphy, Sarah Tcu 10:40.87 4 3 Shiu, Margot Tcu 10:43.26 3 4 Patterson, Robyn R 18 Ulm-LA 12:07.03 2

Event 4 Boys 1000 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Donovan, Andy Tcu 9:47.16 9 26.50 55.49 1:24.92 1:54.12 2:23.54 2:52.90 3:22.26 3:51.40 4:20.95 4:50.34 5:19.60 5:49.07 6:18.57 6:48.24 7:18.13 7:47.90 8:17.86 8:48.09 9:18.15 9:47.16 2 Pigott, Josh R 20 Ulm-LA 9:57.23 4 26.66 55.61 1:25.35 1:54.91 2:24.17 2:53.85 3:23.79 3:53.77 4:24.13 4:54.58 5:25.00 5:55.48 6:25.64 6:55.85 7:26.37 7:56.56 8:26.77 8:57.52 9:28.03 9:57.23 3 Araujo, Gustavo M 19 Ulm-LA 10:01.39 3 27.15 56.54 1:26.43 1:56.38 2:26.31 2:56.20 3:26.17 3:56.25 4:26.44 4:56.65 5:26.70 5:57.27 6:27.73 6:57.90 7:28.59 7:59.55 8:29.90 9:00.42 9:30.88 10:01.39 4 Coyle, Byron Tcu 10:06.18 2 27.24 56.07 1:25.29 1:54.57 2:24.06 2:53.79 3:23.32 3:53.16 4:23.48 4:54.28 5:25.28 5:55.75 6:27.35 6:58.71 7:29.12 8:00.19 8:31.48 9:02.97 9:35.54 10:06.18 5 Sanchez, Sebastian 21 Ulm-LA 10:06.36 1 28.01 57.86 1:28.54 1:59.28 2:30.61 3:01.75 3:32.41 4:03.35 4:33.85 5:04.58 5:34.80 6:05.14 6:35.73 7:05.97 7:36.26 8:06.29 8:36.95 9:07.58 9:38.70 10:06.36 6 Wherry, Kenneth Tcu 10:30.89 26.72 56.78 1:27.89 1:59.45 2:30.79 3:02.15 3:33.14 4:04.31 4:36.24 5:08.32 5:40.39 6:12.47 6:44.83 7:17.07 7:49.51 8:21.75 8:54.37 9:27.00 9:59.64 10:30.89

Event 5 Girls 200 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Irons, Erin Tcu 1:53.10 9 26.87 55.99 1:24.51 1:53.10 2 Antisdale, Jennifer Tcu 1:54.15 4 26.72 55.78 1:25.14 1:54.15 3 Lespreance, Cassidy F 18 Ulm-LA 1:58.73 3 27.64 57.53 1:28.10 1:58.73 4 Proffitt, Liz Tcu 1:59.63 2 28.14 58.49 1:29.05 1:59.63 5 Sutton, Jessica Tcu 2:01.44 1 29.35 1:00.37 1:31.10 2:01.44 6 Badre, Gwen M 21 Ulm-LA 2:03.08 28.53 59.59 1:31.35 2:03.08 7 Tennison, Sarah C 18 Ulm-LA 2:03.28 28.85 1:00.19 1:31.66 2:03.28

Event 6 Boys 200 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Parkinson, Jeff Tcu 1:44.88 9 25.02 51.82 1:18.64 1:44.88 2 Chapman, Craig Tcu 1:45.74 4 24.96 51.78 1:18.76 1:45.74 3 Covey, Joe Tcu 1:46.08 3 25.20 52.45 1:19.08 1:46.08 4 Bryant, Blake A 18 Ulm-LA 1:46.60 2 25.18 52.57 1:20.20 1:46.60 5 Palacios, Diego E 18 Ulm-LA 1:46.62 1 25.13 52.02 1:19.14 1:46.62 6 Taylor, Jacob Tcu 1:48.31 25.50 52.84 1:20.40 1:48.31 7 Veazey, Dustin M 18 Ulm-LA 2:01.80 27.72 58.16 1:29.95 2:01.80

Event 7 Girls 50 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Stevens, Andrea Tcu 25.18 9 2 Cathcart, Leann Tcu 25.37 4 3 Reid, Amanda Tcu 25.67 3 4 Thompson, Meredith N 18 Ulm-LA 25.88 2 5 McAdams, Christie Tcu 26.46 1 6 Gaul, Ashley R 18 Ulm-LA 26.60 7 Walker, Marnie W 19 Ulm-LA 27.12

Event 8 Boys 50 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Ewert, Aaron Tcu 21.41 9 2 Tietze, David Tcu 21.80 4 3 Kizer, Dana Tcu 22.37 3 4 Loper, Mitch Tcu 22.49 1.5 4 McConathy, Sean A 19 Ulm-LA 22.49 1.5 6 Gatch, Marc M 18 Ulm-LA 22.62 7 Cloutet, Billy E 19 Ulm-LA 22.68

Event 9 Girls 200 SC Meter IM =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Strawn, Tiffany Tcu 2:12.00 9 28.53 1:02.91 1:41.14 2:12.00 2 D'Augereau, Lyndsey J 17 Ulm-LA 2:13.76 4 28.43 1:02.78 1:41.97 2:13.76 3 Powell, Melissa Tcu 2:17.69 3 31.20 1:07.82 1:45.97 2:17.69 4 Murphy, Sarah Tcu 2:18.46 2 29.68 1:05.43 1:47.26 2:18.46 5 Billips, Randee D 18 Ulm-LA 2:18.51 1 29.91 1:07.00 1:45.67 2:18.51 6 Loechle, Meredith Tcu 2:19.19 30.24 1:06.96 1:47.39 2:19.19 7 Beene, Claire E 18 Ulm-LA 2:19.82 30.10 1:04.22 1:48.24 2:19.82

Event 10 Boys 200 SC Meter IM =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 McLachian, Aaron Tcu 1:55.93 9 25.54 55.56 1:28.88 1:55.93 2 Amanrich, Julien R 23 Ulm-LA 1:57.86 4 25.50 55.47 1:29.24 1:57.86 3 Nunez, Kyle Tcu 1:58.60 3 25.74 56.89 1:31.11 1:58.60 4 Isaksson, Mathias G 20 Ulm-LA 2:01.71 2 25.40 56.68 1:31.25 2:01.71 5 Habenicht, Sven 19 Ulm-LA 2:02.06 1 25.99 56.79 1:33.65 2:02.06 6 McCure, Scott Tcu 2:02.63 26.10 57.37 1:33.93 2:02.63

Event 11 Girls 1 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Houston, Kristin R 18 Ulm-LA 247.05 9 2 Seely, Kelly Tcu 235.28 4 3 Jones, Rachael Tcu 162.45 3 4 Lawdins, Olivia L 18 Ulm-LA 158.70 2 5 Brenner, Cara Tcu 122.18 1

Event 12 Boys 1 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Hummel, Chad Tcu 261.60 9 2 McCain, Kelly Tcu 243.68 4 3 Gebren, Stephen Tcu 234.38 3 4 Montalban, Will M 18 Ulm-LA 225.53 2 5 Morgan, Antron E 19 Ulm-LA 218.25 1

Event 13 Girls 200 SC Meter Butterfly =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Antisdale, Jennifer Tcu 2:08.34 9 28.43 1:01.40 1:35.01 2:08.34 2 Shiu, Margot Tcu 2:08.41 4 29.13 1:01.31 1:34.31 2:08.41 3 Tennison, Sarah C 18 Ulm-LA 2:11.79 3 29.05 1:01.63 1:36.23 2:11.79 4 Loechle, Meredith Tcu 2:14.71 2 30.40 1:04.57 1:39.64 2:14.71 5 D'Augereau, Lyndsey J 17 Ulm-LA 2:17.43 1 29.17 1:03.44 1:40.13 2:17.43

Event 14 Boys 200 SC Meter Butterfly =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Cosma, Marius 22 Ulm-LA 1:52.15 9 25.77 54.30 1:23.03 1:52.15 2 McLachian, Aaron Tcu 1:57.18 4 26.58 56.53 1:25.81 1:57.18 3 Araujo, Gustavo M 19 Ulm-LA 1:58.13 3 26.78 56.72 1:27.18 1:58.13 4 Nunez, Kyle Tcu 2:00.85 2 26.15 56.53 1:28.00 2:00.85 5 Sanchez, Sebastian 21 Ulm-LA 2:03.92 1 26.66 58.16 1:31.43 2:03.92 6 Wherry, Kenneth Tcu 2:03.94 26.95 58.45 1:31.45 2:03.94 7 McCure, Scott Tcu 2:04.06 27.50 58.59 1:31.31 2:04.06 8 Smith, Peter 18 Ulm-LA 2:04.44 27.65 59.37 1:31.86 2:04.44

Event 15 Girls 100 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Champ, Lisa Tcu 54.85 9 26.53 54.85 2 Stevens, Andrea Tcu 55.30 4 26.71 55.30 3 Thompson, Meredith N 18 Ulm-LA 56.60 3 27.40 56.60 4 Reid, Amanda Tcu 57.01 2 27.16 57.01 5 Cathcart, Leann Tcu 57.26 1 26.99 57.26 6 Gaul, Ashley R 18 Ulm-LA 59.37 28.24 59.37 7 Walker, Marnie W 19 Ulm-LA 1:00.52 28.52 1:00.52

Event 16 Boys 100 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Ewert, Aaron Tcu 48.06 9 23.26 48.06 2 Palacios, Diego E 18 Ulm-LA 48.31 4 23.68 48.31 3 Bryant, Blake A 18 Ulm-LA 48.67 3 23.62 48.67 4 Tietze, David Tcu 48.70 2 23.81 48.70 5 Kizer, Dana Tcu 49.45 1 23.73 49.45 6 McConathy, Sean A 19 Ulm-LA 49.94 24.27 49.94 7 Norcross, Brent Tcu 50.24 24.16 50.24 8 Gatch, Marc M 18 Ulm-LA 50.73 24.10 50.73

Event 17 Girls 200 SC Meter Backstroke =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Moreau, Aimee Tcu 2:08.13 9 30.00 1:02.61 1:35.67 2:08.13 2 Swearingen, Kate Tcu 2:12.79 4 31.98 1:05.78 1:39.82 2:12.79 3 Strawn, Tiffany Tcu 2:13.33 3 31.46 1:05.04 1:39.58 2:13.33 4 Lespreance, Cassidy F 18 Ulm-LA 2:13.95 2 31.56 1:05.39 1:39.94 2:13.95 5 Beene, Claire E 18 Ulm-LA 2:14.14 1 31.52 1:05.18 1:39.72 2:14.14 6 Smith, Meghan K 19 Ulm-LA 2:29.19 33.62 1:10.71 1:49.74 2:29.19

Event 18 Boys 200 SC Meter Backstroke =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Chapman, Craig Tcu 1:53.58 9 25.79 53.78 1:23.35 1:53.58 2 Graham, Rilus Tcu 1:58.01 4 27.17 56.36 1:27.43 1:58.01 3 Loper, Mitch Tcu 1:59.16 3 28.42 57.91 1:28.36 1:59.16 4 Habenicht, Sven 19 Ulm-LA 1:59.46 2 27.47 57.58 1:28.56 1:59.46 5 Caliva, Nick D 20 Ulm-LA 2:00.76 1 28.11 58.39 1:29.56 2:00.76 6 Araujo, Gustavo M 19 Ulm-LA 2:02.28 28.93 59.40 1:30.88 2:02.28

Event 19 Girls 500 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Guerra, Maria A 19 Ulm-LA 5:18.35 9 28.40 1:00.33 1:32.51 2:04.93 2:37.17 3:09.12 3:41.49 4:14.09 4:46.29 5:18.35 2 Patterson, Robyn R 18 Ulm-LA 5:54.53 4 31.90 1:07.03 1:42.91 2:18.94 2:55.42 3:31.39 4:08.11 4:44.35 5:20.31 5:54.53 -- Irons, Erin Tcu X5:10.58 28.09 59.13 1:31.49 2:02.98 2:33.97 3:05.49 3:36.75 4:07.79 4:39.47 5:10.58 -- Proffitt, Liz Tcu X5:18.85 29.72 1:01.64 1:33.93 2:06.52 2:39.29 3:12.20 3:44.55 4:16.98 4:48.90 5:18.85 -- Sutton, Jessica Tcu X5:31.26 31.05 1:04.25 1:37.84 2:10.97 2:43.99 3:18.16 3:52.15 4:26.27 4:59.43 5:31.26

Event 20 Boys 500 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Cosma, Marius 22 Ulm-LA 4:49.89 9 2 Pigott, Josh R 20 Ulm-LA 4:52.44 4 3 Sanchez, Sebastian 21 Ulm-LA 5:10.64 3 4 Veazey, Dustin M 18 Ulm-LA 5:32.06 2 -- Donovan, Andy Tcu X4:46.16 -- Coyle, Byron Tcu X4:49.89

Event 21 Girls 3 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Houston, Kristin R 18 Ulm-LA 236.85 9 2 Jones, Rachael Tcu 170.70 4 3 Brenner, Cara Tcu 150.53 3 4 Lawdins, Olivia L 18 Ulm-LA 145.05 2

Event 22 Boys 3 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Gebren, Stephen Tcu 284.25 9 2 Hummel, Chad Tcu 260.25 4 3 Morgan, Antron E 19 Ulm-LA 219.53 3 4 McCain, Kelly Tcu 207.60 2 5 Montalban, Will M 18 Ulm-LA 200.10 1

Event 23 Girls 200 SC Meter Breaststroke =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Badre, Gwen M 21 Ulm-LA 2:28.09 9 33.88 1:11.05 1:49.21 2:28.09 2 Billips, Randee D 18 Ulm-LA 2:28.15 4 34.09 1:11.53 1:49.73 2:28.15 3 Danos, Meagan A 18 Ulm-LA 2:53.70 3 41.19 1:25.84 2:09.49 2:53.70 -- Cathcart, Leann Tcu X2:37.21 35.27 1:15.95 1:55.72 2:37.21 -- Ferguson, Amber Tcu X2:37.44 36.30 1:15.35 1:55.66 2:37.44

Event 24 Boys 200 SC Meter Breaststroke =============================================================================== Name Age School Finals Points =============================================================================== 1 Birac, Marko 17 Ulm-LA 2:10.70 9 29.48 1:02.84 1:37.00 2:10.70 2 Amanrich, Julien R 23 Ulm-LA 2:10.75 4 29.54 1:02.67 1:37.07 2:10.75 3 Isaksson, Mathias G 20 Ulm-LA 2:17.06 3 29.35 1:03.24 1:39.33 2:17.06 -- McCallum, Allen Tcu X2:11.17 30.00 1:03.67 1:37.02 2:11.17 -- Standifer, Colin Tcu X2:14.96 30.28 1:04.84 1:39.55 2:14.96

Event 25 Girls 400 SC Meter Freestyle Relay =============================================================================== School Finals Points =============================================================================== 1 University of Louisiana /monro-LA 'A' 3:50.26 11 1) Guerra, Maria A 19 2) Gaul, Ashley R 18 3) D'Augereau, Lyndsey J 17 4) Thompson, Meredith N 18 27.19 57.03 1:24.83 1:55.60 2:11.10 2:53.11 3:19.47 3:50.26 2 University of Louisiana /monro-LA 'B' 4:15.35 4 1) Smith, Meghan K 19 2) Patterson, Robyn R 18 3) Danos, Meagan A 18 4) Lawdins, Olivia L 18 29.72 1:02.66 1:33.97 2:08.01 2:39.39 3:12.48 3:41.79 4:15.35 -- Texas Christian University 'B' X3:39.13 1) Antisdale, Jennifer 2) Irons, Erin 3) Champ, Lisa 4) Moreau, Aimee 25.75 53.29 1:18.53 1:53.93 2:15.00 2:44.28 3:10.24 3:39.13 -- Texas Christian University 'C' X3:46.71 1) Stevens, Andrea 2) Swearingen, Kate 3) Reid, Amanda 4) McAdams, Christie 26.82 55.92 1:22.64 1:52.11 2:08.34 2:48.79 3:15.69 3:46.71

Event 26 Boys 400 SC Meter Freestyle Relay =============================================================================== School Finals Points =============================================================================== 1 University of Louisiana /monro-LA 'A' 3:16.17 11 1) Bryant, Blake A 18 2) McConathy, Sean A 19 3) Cloutet, Billy E 19 4) Gatch, Marc M 18 23.71 48.84 1:12.38 1:37.52 2:01.25 2:26.37 2:49.64 3:16.17 2 University of Louisiana /monro-LA 'B' 3:25.49 4 1) Pigott, Josh R 20 2) Caliva, Nick D 20 3) Isaksson, Mathias G 20 4) Smith, Peter 18 24.85 51.79 1:15.78 1:43.26 2:06.97 2:34.89 2:58.85 3:25.49 -- Texas Christian University 'B' X3:13.83 1) Parkinson, Jeff 2) Tietze, David 3) Kizer, Dana 4) McCure, Scott 22.85 47.71 1:11.17 1:37.07 1:59.63 2:25.21 2:48.78 3:13.83 -- Texas Christian University 'C' X3:15.13 1) Norcross, Brent 2) Covey, Joe 3) Standifer, Colin 4) Taylor, Jacob 23.52 48.90 1:12.06 1:38.03 2:01.05 2:26.52 2:48.91 3:15.13 -- Texas Christian University 'A' X3:23.86 1) Graham, Rilus 2) Coyle, Byron 3) Donovan, Andy 4) Wherry, Kenneth 24.36 50.23 1:14.94 1:42.91 2:06.86 2:32.67 2:56.83 3:23.86


    Cook Children's Albertsons
    Pepsi American Airlines