TCU 123, Louisville 100

Nov. 1, 2002

Recap

Licensed to Lakeside Seahawks Hy-Tek's Meet Manager 11/1/2002 08:11 PM

Louisville vs. TCU Dual - 11/1/2002

Results

Event 1 Women 500 Yard Medley Descendo Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Texas Christian University-NT 'B' NT 5:16.94

1) Loechle, Meredith 2) Irons, Erin

3) Proffitt, Liz 4) Schell, Katie

2 Texas Christian University-NT 'A' NT 5:17.22

1) Shiu, Margot 2) Champ, Lisa

3) Powell, Melissa 4) Stevens, Andrea

3 University of Louisville-KY 'A' NT 5:23.32

1) Nicolletta, Angie SO 2) Basler, Stephanie SR

3) Morgan, Brooke SR 4) Densmore, Meg FR

Event 2 Men 500 Yard Medley Descendo Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 University of Louisville-KY 'A' NT 4:40.43

1) Lofgren, Nils SR 2) Mittel, Joseph JR

3) Winchester, James JR 4) Grieb, Jacob SR

2 Texas Christian University-NT 'A' NT 4:45.81

1) Coyle, Byron 2) Loper, Mitch

3) McCallum, Allan 4) Tietze, David

3 University of Louisville-KY 'B' NT 4:47.52

1) Lees, Matt FR 2) Spittler, Felix FR

3) Maynard, Ryan JR 4) Thomas, Tim SO

4 Texas Christian University-NT 'B' NT 4:47.87

1) Wherry, Kenneth 2) Sandifer, Collin

3) Chapman, Craig 4) Taylor, Jacob

Event 3 Women 600 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Bullock, Lauren FR UL-KY NT 6:09.40

2 Murphy, Sarah Tcu-NT NT 6:23.97

3 Isaacs, Ann SO UL-KY NT 6:29.62

4 Tobin, Leslie Tcu-NT NT 6:42.61

5 Sutton, Jessica Tcu-NT NT 6:48.75

Event 4 Men 600 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Donovan, Andy Tcu-NT NT 5:52.70

2 Gray, Travis FR UL-KY NT 6:10.07

3 Holton, Brian SR UL-KY NT 6:13.56

4 Wherry, Kenneth Tcu-NT NT 6:13.82

5 Brewster, Ryan UL-KY NT 6:36.80

Event 5 Women 300 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Antisdale, Jennife Tcu-NT NT 3:23.69

2 Irons, Erin Tcu-NT NT 3:31.01

3 Morgan, Brooke SR UL-KY NT 3:38.62

4 Mayne, Sara SR UL-KY NT 3:45.25

-- Proffitt, Liz Tcu-NT NT SCR

-- Powell, Melissa Tcu-NT NT SCR

Event 6 Men 300 Yard IM

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 McCure, Scott Tcu-NT NT 3:05.35

2 Lofgren, Nils SR UL-KY NT 3:08.23

3 Covey, Joe Tcu-NT NT 3:08.36

4 Rule, Dan Tcu-NT NT 3:10.27

5 Holton, Brian SR UL-KY NT 3:34.35

Event 7 Women 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Moreau, Aimee Tcu-NT NT 28.77

2 Strawn, Tiffany Tcu-NT NT 28.80

3 Swearingen, Kate Tcu-NT NT 28.86

4 Basler, Stephanie SR UL-KY NT 29.45

Event 8 Men 50 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Chapman, Craig Tcu-NT NT 24.67

2 Mittel, Joseph JR UL-KY NT 25.00

3 Spittler, Felix FR UL-KY NT 25.61

4 Norcross, Brent Tcu-NT NT 25.86

5 Farnham, Jon FR UL-KY NT 26.35

6 Graham, Rilus Tcu-NT NT 26.39

-- Loper, Mitch Tcu-NT NT SCR

-- Taylor, Jacob Tcu-NT NT SCR

Event 9 Women 50 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Wyatt, Stephanie FR UL-KY NT 27.17

2 Strawn, Tiffany Tcu-NT NT 27.50

3 Densmore, Meg FR UL-KY NT 27.59

4 Schell, Katie Tcu-NT NT 27.65

5 Swearingen, Kate Tcu-NT NT 28.07

-- Stevens, Andrea Tcu-NT NT X28.67

Event 10 Men 50 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 McCure, Scott Tcu-NT NT 23.74

2 Nunez, Kyle Tcu-NT NT 23.88

3 Kizer, Dana Tcu-NT NT 24.89

4 Lees, Matt FR UL-KY NT 25.38

5 Souza, Vinnie JR UL-KY NT 25.84

-- Parkinson, Jeff Tcu-NT NT SCR

Event 11 Women 150 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Proffitt, Liz Tcu-NT NT 1:47.99

2 Powell, Melissa Tcu-NT NT 1:48.24

3 Ferguson, Amber Tcu-NT NT 1:53.06

Event 12 Men 150 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 McCallum, Allan Tcu-NT NT 1:38.16

2 Winchester, James JR UL-KY NT 1:39.64

3 Sandifer, Collin Tcu-NT NT 1:39.67

4 Covey, Joe Tcu-NT NT 1:40.64

5 Maynard, Ryan JR UL-KY NT 1:41.40

Event 13 Women 300 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Antisdale, Jennife Tcu-NT NT 2:56.56

2 Bullock, Lauren FR UL-KY NT 2:58.16

3 Murphy, Sarah Tcu-NT NT 3:06.65

4 Isaacs, Ann SO UL-KY NT 3:07.89

5 Sutton, Jessica Tcu-NT NT 3:19.72

Event 14 Men 300 Yard Freestyle

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Coyle, Byron Tcu-NT NT 2:47.46

2 Donovan, Andy Tcu-NT NT 2:48.86

3 Parkinson, Jeff Tcu-NT NT 2:51.47

4 Schwartz, Eric FR UL-KY NT 2:54.80

5 Gray, Travis FR UL-KY NT 2:58.39

6 Souza, Vinnie JR UL-KY NT 3:04.73

-- Norcross, Brent Tcu-NT NT SCR

-- Tietze, David Tcu-NT NT SCR

Event 15 Women 150 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Nicolletta, Angie SO UL-KY NT 1:34.71

2 Shiu, Margot Tcu-NT NT 1:35.41

3 Loechle, Meredith Tcu-NT NT 1:38.44

4 Tobin, Leslie Tcu-NT NT 1:42.70

5 Mayne, Sara SR UL-KY NT 1:45.04

Event 16 Men 150 Yard Butterfly

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Nunez, Kyle Tcu-NT NT 1:24.13

2 McCure, Scott Tcu-NT NT 1:24.58

3 Lofgren, Nils SR UL-KY NT 1:24.93

4 Wherry, Kenneth Tcu-NT NT 1:29.91

-- Lees, Matt FR UL-KY NT SCR

-- Coyle, Byron Tcu-NT NT SCR

Event 17 Women 150 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Irons, Erin Tcu-NT NT 1:33.54

2 Moreau, Aimee Tcu-NT NT 1:36.78

3 Champ, Lisa Tcu-NT NT 1:38.39

4 Basler, Stephanie SR UL-KY NT 1:40.00

5 Isaacs, Ann SO UL-KY NT 1:43.60

6 Morgan, Brooke SR UL-KY NT 1:44.67

Event 18 Men 150 Yard Backstroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Chapman, Craig Tcu-NT NT 1:21.67

2 Mittel, Joseph JR UL-KY NT 1:25.24

3 Rule, Dan Tcu-NT NT 1:25.97

4 Spittler, Felix FR UL-KY NT 1:27.42

5 Graham, Rilus Tcu-NT NT 1:28.24

Event 19 Women 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Cathcart, Leann Tcu-NT NT 31.65

2 Proffitt, Liz Tcu-NT NT 31.91

3 Wyatt, Stephanie FR UL-KY NT 33.36

4 Powell, Melissa Tcu-NT NT 34.40

5 Mayne, Sara SR UL-KY NT 39.11

Event 20 Men 50 Yard Breaststroke

===============================================================================

Name Year School Seed Finals Points

===============================================================================

1 Sandifer, Collin Tcu-NT NT 27.82

2 McCallum, Allan Tcu-NT NT 28.47

3 Winchester, James JR UL-KY NT 28.48

4 Taylor, Jacob Tcu-NT NT 28.55

5 Maynard, Ryan JR UL-KY NT 28.90

Event 21 Women 500 Yard Freestyle Crescendo Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 University of Louisville-KY 'A' NT 4:47.09

1) Wyatt, Stephanie FR 2) Densmore, Meg FR

3) Bullock, Lauren FR 4) Nicolletta, Angie SO

-- Texas Christian University-NT 'A' NT X4:57.05

1) Strawn, Tiffany 2) McAdams, Christie

3) Moreau, Aimee 4) Champ, Lisa

-- Texas Christian University-NT 'B' NT X4:59.43

1) Reid, Amanda 2) Cathcart, Leann

3) Murphy, Sarah 4) Antisdale, Jennifer

Event 22 Men 500 Yard Freestyle Crescendo Relay

===============================================================================

School Seed Finals Points

===============================================================================

1 University of Louisville-KY 'A' NT 4:22.23

1) Farnham, Jon FR 2) Grieb, Jacob SR

3) Schwartz, Eric FR 4) Thomas, Tim SO

-- Texas Christian University-NT 'A' NT X4:18.87

1) Kizer, Dana 2) Tietze, David

3) Nunez, Kyle 4) Coyle, Byron

-- Texas Christian University-NT 'B' NT X4:19.42

1) Loper, Mitch 2) Covey, Joe

3) Norcross, Brent 4) Donovan, Andy


    Cook Children's Albertsons
    Pepsi American Airlines