Morning Results

Recap

U of L vs TCU vs UC - 11/2/2002 Results

Event 1 Girls 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Cincinnati 'A' NT 3:56.00 1) Gowens, Louise 2) Gustafsson, Emma 3) Degenstein, Ann 4) Jorgensen, Nelly 2 Texas Christian University-NT 'A' NT 3:57.28 1) Moreau, Aimee 2) Proffitt, Liz 3) Strawn, Tiffany 4) Irons, Erin 3 Texas Christian University-NT 'B' NT 4:03.08 1) Swearingen, Kate 2) Powell, Melissa 3) Shiu, Margot 4) Schell, Katie 4 Cincinnati 'B' NT 4:04.85 1) Vaicaityte, Akvilina 2) Rye, Tricia 3) Funk, Kristen 4) Weis, Elizabeth -- Cincinnati 'C' NT DQ 1) Gilkison, Emily 2) Richardson, Kim 3) Fehring, Krista 4) DeBruin, Dominique

Event 2 Boys 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Cincinnati 'A' NT 3:28.56 1) Fowler, Chris 2) Willison, Stuart 3) Seither, Joe 4) Gustavsson, David 2 Texas Christian University-NT 'A' NT 3:31.55 1) Chapman, Craig 2) McCallum, Allan 3) McCure, Scott 4) Parkinson, Jeff 3 Cincinnati 'B' NT 3:36.57 1) Walkley, Quinn 2) Marshall, Steve 3) Ramos, Andre 4) Shapero, Kyle 4 Texas Christian University-NT 'B' NT 3:38.11 1) Loper, Mitch 2) Sandifer, Collin 3) Nunez, Kyle 4) Taylor, Jacob 5 University of Louisville-KY 'A' NT 3:39.83 1) Spittler, Felix FR 2) Winchester, James JR 3) Lofgren, Nils SR 4) Grieb, Jacob SR

Event 3 Girls 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bullock, Lauren FR UL-KY NT 5:06.78 2 Livingston, Tori UC NT 5:10.43 3 Hewitt, Louise UC NT 5:11.81 4 Murphy, Sarah Tcu-NT NT 5:16.37 5 Tobin, Leslie Tcu-NT NT 5:23.06 6 Isaacs, Ann SO UL-KY NT 5:23.62 7 Hagen, Kelly UC NT 5:25.01 8 Sutton, Jessica Tcu-NT NT 5:40.27 -- Conrad, Shauna UC NT SCR

Event 4 Boys 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Davison, Scott UC NT 4:39.99 2 Chapman, Craig Tcu-NT NT 4:44.21 3 Donovan, Andy Tcu-NT NT 4:49.22 4 Coyle, Byron Tcu-NT NT 4:52.06 5 Kline, Josh UC NT 4:52.32 6 Shapero, Kyle UC NT 4:57.57 7 Gray, Travis FR UL-KY NT 5:03.86 8 Holton, Brian SR UL-KY NT 5:15.11 9 Brewster, Ryan UL-KY NT 5:27.11

Event 5 Girls 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gowens, Louise UC NT 2:05.38 2 Antisdale, Jennife Tcu-NT NT 2:06.52 3 Degenstein, Ann UC NT 2:07.39 4 Shiu, Margot Tcu-NT NT 2:12.72 5 Loechle, Meredith Tcu-NT NT 2:14.23 6 Nicolletta, Angie SO UL-KY NT 2:14.44 7 Morgan, Brooke SR UL-KY NT 2:23.16

Event 6 Boys 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Piccio, Carlo UC NT 1:53.47 2 Ramos, Andre UC NT 1:56.58 3 Nunez, Kyle Tcu-NT NT 1:56.66 4 McCure, Scott Tcu-NT NT 2:00.57 5 Wherry, Kenneth Tcu-NT NT 2:01.32 6 Lofgren, Nils SR UL-KY NT 2:03.32

Event 7 Girls 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Jorgensen, Nelly UC NT 53.72 2 Hayes, Nicole UC NT 53.99 3 Schell, Katie Tcu-NT NT 54.39 4 Champ, Lisa Tcu-NT NT 54.44 5 Densmore, Meg FR UL-KY NT 55.04 6 Stevens, Andrea Tcu-NT NT 55.21 7 Wyatt, Stephanie FR UL-KY NT 55.38 8 Funk, Kristen UC NT 57.55 -- Reid, Amanda Tcu-NT NT X56.87 -- McAdams, Christie Tcu-NT NT X57.52

Event 8 Boys 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gustavsson, David UC NT 46.44 2 Parkinson, Jeff Tcu-NT NT 47.43 3 Yearwood, Ryan UC NT 48.13 4 Tietze, David Tcu-NT NT 48.29 5 Seither, Joe UC NT 48.49 6 Kizer, Dana Tcu-NT NT 49.32 7 Grieb, Jacob SR UL-KY NT 49.46 8 Thomas, Tim SO UL-KY NT 49.71 9 Schwartz, Eric FR UL-KY NT 50.60 -- Norcross, Brent Tcu-NT NT X48.94

Event 9 Girls 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Rye, Tricia UC NT 2:22.98 2 Proffitt, Liz Tcu-NT NT 2:23.69 3 Powell, Melissa Tcu-NT NT 2:25.13 4 Richardson, Kim UC NT 2:26.89 5 Ferguson, Amber Tcu-NT NT 2:35.57 6 Fehring, Krista UC NT 2:38.32 -- Gustafsson, Emma UC NT SCR

Event 10 Boys 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Piccio, Carlo UC NT 2:13.04 2 McCallum, Allan Tcu-NT NT 2:13.35 3 Sandifer, Collin Tcu-NT NT 2:14.49 4 Marshall, Steve UC NT 2:16.42 5 Willison, Stuart UC NT 2:16.88 6 Taylor, Jacob Tcu-NT NT 2:18.27 7 Winchester, James JR UL-KY NT 2:22.98 8 Maynard, Ryan JR UL-KY NT 2:22.99

Event 11 Girls 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Irons, Erin Tcu-NT NT 2:07.16 2 Swearingen, Kate Tcu-NT NT 2:10.78 3 Moreau, Aimee Tcu-NT NT 2:10.89 4 Vaicaityte, Akvili UC NT 2:13.36 5 Basler, Stephanie SR UL-KY NT 2:15.81 6 Weis, Elizabeth UC NT 2:19.16 7 Hewitt, Louise UC NT 2:27.01

Event 12 Boys 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Chapman, Craig Tcu-NT NT 1:54.49 2 Rule, Dan Tcu-NT NT 1:55.65 3 Bayata, Enrique UC NT 1:57.11 4 Graham, Rilus Tcu-NT NT 1:57.98 5 Spittler, Felix FR UL-KY NT 1:58.60 6 Ramos, Andre UC NT 1:58.87 7 Mittel, Joseph JR UL-KY NT 1:59.23 8 Walkley, Quinn UC NT 2:01.10 9 Kline, Josh UC NT 2:07.77

Event 13 Girls 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Cathcart, Leann Tcu-NT NT 24.73 2 Schell, Katie Tcu-NT NT 24.96 3 Stevens, Andrea Tcu-NT NT 24.98 4 Hayes, Nicole UC NT 25.02 5 Densmore, Meg FR UL-KY NT 25.14 6 Jorgensen, Nelly UC NT 25.36 7 Wyatt, Stephanie FR UL-KY NT 25.46 8 Gilkison, Emily UC NT 25.60 -- Reid, Amanda Tcu-NT NT X25.69 -- McAdams, Christie Tcu-NT NT X26.60

Event 14 Boys 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Yearwood, Ryan UC NT 21.60 2 Parkinson, Jeff Tcu-NT NT 21.96 3 Davis, Nzinga UC NT 22.11 4 Tietze, David Tcu-NT NT 22.52 5 Kizer, Dana Tcu-NT NT 22.60 6 Shapero, Kyle UC NT 22.66 7 Grieb, Jacob SR UL-KY NT 23.02 8 Thomas, Tim SO UL-KY NT 23.04 9 Farnham, Jon FR UL-KY NT 23.42 -- Loper, Mitch Tcu-NT NT X22.60 -- Norcross, Brent Tcu-NT NT X22.71

Event 15 Girls 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gowens, Louise UC NT 2:08.72 2 Antisdale, Jennife Tcu-NT NT 2:09.53 3 Rye, Tricia UC NT 2:10.48 4 Proffitt, Liz Tcu-NT NT 2:15.06 5 Livingston, Tori UC NT 2:15.58 6 Hagen, Kelly UC NT 2:16.93 7 Powell, Melissa Tcu-NT NT 2:17.74 8 Morgan, Brooke SR UL-KY NT 2:21.10 9 Mayne, Sara SR UL-KY NT 2:27.20

Event 16 Boys 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gustavsson, David UC NT 1:55.93 2 Piccio, Carlo UC NT 1:56.39 3 Davison, Scott UC NT 1:58.15 4 Nunez, Kyle Tcu-NT NT 1:58.87 5 McCure, Scott Tcu-NT NT 2:00.14 6 Covey, Joe Tcu-NT NT 2:00.52 7 Lofgren, Nils SR UL-KY NT 2:05.54 8 Maynard, Ryan JR UL-KY NT 2:14.07 9 Brewster, Ryan UL-KY NT 2:14.18 -- Rule, Dan Tcu-NT NT DQ

Event 17 Girls 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Texas Christian University-NT 'B' NT 3:34.51 1) Cathcart, Leann 2) Stevens, Andrea 3) Reid, Amanda 4) McAdams, Christie 2 Cincinnati 'A' NT 3:35.66 1) Hayes, Nicole 2) Degenstein, Ann 3) Gilkison, Emily 4) Weis, Elizabeth 3 Texas Christian University-NT 'A' NT 3:42.71 1) Irons, Erin 2) Moreau, Aimee 3) Schell, Katie 4) Champ, Lisa 4 Cincinnati 'B' NT 3:43.43 1) Vaicaityte, Akvilina 2) Funk, Kristen 3) Hagen, Kelly 4) Livingston, Tori 5 University of Louisville-KY 'A' NT 3:44.70 1) Nicolletta, Angie SO 2) Densmore, Meg FR 3) Basler, Stephanie SR 4) Bullock, Lauren FR 6 Cincinnati 'C' NT 3:55.37 1) Gustafsson, Emma 2) Fehring, Krista 3) Hewitt, Louise 4) Richardson, Kim

Event 18 Boys 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Cincinnati 'A' NT 3:11.98 1) Walkley, Quinn 2) Shapero, Kyle 3) Yearwood, Ryan 4) Seither, Joe 2 Texas Christian University-NT 'A' NT 3:14.32 1) Loper, Mitch 2) Norcross, Brent 3) Tietze, David 4) Kizer, Dana 3 Cincinnati 'B' NT 3:17.24 1) Marshall, Steve 2) Davis, Nzinga 3) Davison, Scott 4) Bayata, Enrique 4 University of Louisville-KY 'A' NT 3:22.43 1) Schwartz, Eric FR 2) Thomas, Tim SO 3) Farnham, Jon FR 4) Grieb, Jacob SR 5 Texas Christian University-NT 'B' NT 3:22.87 1) Taylor, Jacob 2) Covey, Joe 3) Nunez, Kyle 4) Sandifer, Collin -- Cincinnati 'C' NT NS 1) 2) Willison, Stuart 3) Kline, Josh 4) Wethington, Steve


    Cook Children's Albertsons
    Pepsi